هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته مهندسی صنایع بدانید:

هدف این رشته تربیت مهندسینی است که با نگرشی درست و سازمان یافته در یک واحد تولیدی به گونه ای عمل کنند تا بیشترین بازدهی در سیستم به وجود بیاید و هم چنین محصولات تولید شده در واحد تولیدی دارای کمترین ضایعات باشد.

این رشته را میتوان یکی از مناسب ترین رشته های مهندسی برای خانم ها دانست و هم چنین باید اشاره کرد که مهندسی صنایع تا حد زیادی مشابه رشته ی مدیریت صنعتی میباشد.

یک مهندس صنایع باید از دقت و قدرت تحلیل بالایی برخوردار باشد و توانایی مدیریتی خوبی داشته باشد،هم چنین داشتن روابط اجتماعی نیز از دیگر ویژگی های یک مهندس صنایع میباشد.

 

این رشته در مقطع کارشناسی شامل ۴ گرایش و ۱۴۰ واحد درسی میباشد که در ادامه در مورد هریک از گرایش ها به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

۱_گرایش تولید صنعتی

مهندسین این گرایش با استفاده از مهارت های تکنیکی_اقتصادی و هم چنین به کارگیری صحیح زمان،نیروهای انسانی،ماشین آلات و… در تلاش هستند تا کالاهایی با کیفیت بالاتر و مطلوب تر تولید نمایند.

۲_گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها:

کارشناسان این گرایش تا حدودی کارشان با نرم افزار و سیستم ها میباشد.در اصل مهندسین این گرایش با استفاده از روش های نو و سیستماتیک به تجزیه و حل مسائل بزرگ در واحد های صنعتی میپردازند.

 

۳_گرایش تکنولوژی صنعتی:نمیدونم

 

۴_گرایش ایمنی:

کارشناسان این گرایش در تلاش اند تا با اجرای دستور العمل ها از خطرات احتمالی در واحدهای صنعتی جلوگیری کنند و هم چنین در صورت به وجود آمدن هر گونه خطر و حادثه ای راه حلی برای آن پیدا کنند.

 

دروس رشته ی مهندسی صنایع به شرح زیر میباشد.

  • دروس پایه: ریاضی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل، جبرخطی، برنامه سازی کامپیوتر، گرافیک مهندسی، کارگاه، مبانی مهندسی برق، استاتیک، علم مواد
  • دروس تخصصی: تئوری احتمال و کاربرد آن، آمار مهندسی، اقتصاد عمومی، اقتصاد مهندسی، حسابداری و هزینه یابی، روشهای تولید، ارزیابی کار و زمان، برنامه ریزی و کنترل موجودی، کنترل کیفیت، کنترل پروژه، طرح ریزی واحد های صنعتی، اصول مدیریت و سازماندهی، تحقیق در عملیات، کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع، آزمایشگاه کامپیوتر، سیستم های اطلاعات مدیریت، زبان تخصصی