هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی مهندسی مکانیک بدانید:

این رشته بیشتر مورد سلیقه ی افرادی است که علاقه ی زیادی به درس های چالشی و حل مسائل نو دارند.در این رشته حفظ کردن بی معناست و تنها یک سری حل المسائل آموزش داده میشود که دانشجو باید با استفاده از این روش ها و هوش و خلاقیت خود مسائل واقعی را شبیه سازی و حل کند.

مهندسی مکانیک یکی از جامع ترین رشته های مهندسی  به حساب می آید که اشتراک های زیادی با رشته هایی چون مهندسی پزشکی،هوافضا و… دارد.

مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی در ایران دارای سه گرایش میباشد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد و به طور خلاصه توضیح خواهیم داد.

۱_گرایش طراحی جامدات:

مهندسین طراحی جامدات باید به بررسی تمام نیروهای وارد بر هر عضو ماشین بپردازند و هم چنین بهترین حالت قطعه را برای تمام نیرو ها و گشتاور ها و همینطور برای داشتن بهترین کارکرد و کارایی مناسب قطعه در طولانی مدت به دست آورند.

مهندسین این رشته میتوانند در مراکز تولیدی،کارخانه جات صنعتی به طراحی اجزاء مکانیکی و مکانیزم ماشین آلات مختلف مشغول به کار شوند.

 

۲_گرایش حرارت و سیالات:نمیدونم واقعا چی بنویسم‼

 

۳_گرایش ساخت و تولید:

یک مهندس ساخت و تولید وظیفه دارد تا در رابطه با اینکه یک قطعه چگونه باید ساخته شود تا دارای تولید سریع،ارزان و هم چنین کیفیت و کارکرد مناسب باشد مطالعه کند.

مهندسین این گرایش در حوزه ها و زمینه هایی چون:شکل دادن فلزات،ساخت قطعات گوناگون و هم چنین طراحی قالب ها فعالیت میکنند و لازم به ذکر است که فعالیت عملی در این گرایش نسبت به گرایش های دیگر بیشتر میباشد.

 

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما دروس مربوط به رشته ی مهندسی مکانیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

  •  دروس اصلی: ریاضی مهندسی، مبانی مهندسی برق، نقشه کشی صنعتی، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، علم مواد، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، طراحی اجزاء، انتقال حرارت، دینامیک ماشین، ارتعاشات مکانیکی، کنترل اتوماتیک
  • دروس تخصصی: روشهای تولید، زبان تخصصی، طراحی مکانیزمها، یاتاقان و روغن کاری، روشهای طراحی مهندسی، طراحی ماشین های ابزار و تولید، شناخت فلزات صنعتی، طراحی شاسی خودرو، طراحی به کمک کامپیوتر، مکانیک مواد کامپوزیت، مدیریت و کنترل پروژه، سیستمهای اندازه گیری، توربو ماشین، موتور های احتراق داخلی، نیروگاهها، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، سوخت و احتراق، طراحی مبدلهای حرارتی، سیستمهای انتقال آب، طراحی سیستم های تبرید و سردخانه، کنترل آلودگی محیط زیست، دینامیک گازها، طراحی سیستمهای نیوماتیک و هیدرولیک، کارگاه ریخته گری، تحلیل سازه های هوایی و ..