هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی فیزیک بدانید:

رشته ی فیزیک یکی از رشته های علوم پایه است.

رشته های علوم پایه به دو صورت محض و کاربردی ارائه میشود.

در شکل محض این رشته ها فقط به بررسی یافته ها و اطلاعات موجود علم مربوطه و یادگیری و هم چنین اثبات این روابط می پردازد و سعی دارد به صورت عمیق و موشکافانه به جزئیات پرداخته شود.به طود خلاصه دارای شیوه ای تحقیقی و اثباتی میباشند.

در شکل کاربردی این علوم به بررسی کاربرد و عملکرد یافته در رشته های دیگر و کاربرد آنها در صنعت و کسب و کار می پردازند.

 

با توجه به آشنایی با مفاهیم محض و کاربردی در می یابیم که فزیک محض به مطالعه و فراگیری دانسته ها می پردازد و باشد با روش های تحقیقاتی بیشتر آشنا شوید و در مرحله ی اجرایی پژوهش های خود باید نتایج تحقیق های خود را به اثبات برسانید.

و اما فیزیک کاربردی یافته ها را عملی میکند و در عمل از آنها استفاده میکند.

 

افراد علاقه مند به تحصیل در این رشته باید پایه ی ریاضی بسیار قوی ای داشته باشند و ریاضیات دانشگاهی را نیز در حال تحصیل در رشته ی فیزیک فراگیرند.

 

رشته ی فیزیک در مقطع کارشناسی به جز رشته ی دبیری فیزیک که هر ساله در دانشگاه های تربیت معلم پذیریش دانشجو دارد در ۵ گرایش تخصصی ارائه میشود که آنها را نام میبریم:

۱-گرایش فیزیک اتمی-مولکولی

۲-گرایش فیزیک هسته ای

۳-گرایش فیزیک حالت جامد

۴-گرایش هواشناسی

۵-گرایش نجوم

۱-گرایش اتمی-مولکولی:

فیزیک اتمی حرکت الکترون های در حال حرکت در اطراف اتم را مورد تحلیل و بررسی قرار میدهد.بیشتر توجه کارشناسان فیزیک اتمی جلب الکترون های اطراف هسته میشود نه خود هسته.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

اپتیک‌ کاربردی‌-اسپکتروسکپی‌- روش‌های‌ تجربی‌ در فیزیک‌ اتمی‌-کاربردهای‌ لیزر- تکنیک‌ خلاء

۲-گرایش فیزیک هسته ای:

همانطور که از اسم این گرایش پیداست در فیزیک هسته ای خود هسته ی اتم مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرد.متخصصان در این رشته در مورد اجزای تشکیل دهنده هسته،نیرو های موجود در بین اجزای هسته و هم چنین کل انرژی آزاد شده در پایان انجام واکنش بررسی های لازم را انجام میدهند.

دروس تخصصی این گرایش به شرح زیر میباشد:

فیزیک‌ هسته‌ای‌-فیزیک‌ راکتور-آشکار سازها و سیستم‌ها-اندازه‌گیری‌ هسته‌ای‌-شتاب‌دهنده‌های‌ ذرات‌-رادیوایزوتوپ‌ و کاربرد آن‌-شیمی‌ هسته‌ای‌-حفاظت‌ در برابر پرتوها

۳-گرایش حالت جامد:

این گرایش در مورد سیستم های بس ذره ای به خصوص جامدات میباشد.

کارشناسان این گرایش به تحلیل و بررسی بلور های جامدات و هم چنین خواص اپتیکی،الکتریکی،مکانیکی و صوتی امواج می پردازند.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

فیزیک‌ حالت‌ جامد-فیزیک‌ لایه‌های‌ نازک‌ – فیزیک‌ قطعات‌ نیمه‌ رسانا – ابررسانایی‌ و کاربرد آن‌- بلورشناسی‌ – الکترونیک‌- رشد بلور و تکنولوژی‌ نیمه ‌رساناها

گرایش هواشناسی:

در این گرایش دینامیک وضعیت هوا مورد بررسی قرار میگیرد و هم چنین این رشته اطلاعات پایه ای و متنوعی در مورد انواع پدیده های جوی به کارشناسان این رشته میدهد.

لازم به ذکر است که این گرایش نسبت به سه گرایش قبلی به صورت محدود تر ارائه میشود.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

هواشناسی‌ سینوپتیکی‌ -هواشناسی‌ دینامیکی‌ – هواشناسی‌ فیزیکی-‌  آمار در هواشناسی‌

۵-گرایش نجوم:

نجوم یعنی علم مطالعه ی آسمان

این گرایش از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

۱-نجوم رصدی

۲-اخترشناسی

۳-کیهان شناسی

۱-نجوم رصدی:بخش نجوم جنبه ی مشاهداتی دارد،یعنی پدیده های مختلف نجومی را رصد کرده و در مرحله ی بعدی از آنها عکس گرفته و درنهایت طیف آن ها را می سنجد.

۲-اخترشناسی:در اخترشناسی وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار میگیرد یعنی تحلیل و بررسی میشود که هر ستاره در چه مرحله ای وجود دارد و یا ممکن است چه اتفاقی برای آن رخ بدهد.

۳-کیهان شناسی:به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مثل خوشه ها،ابرخوشه ها و…می پردازد.

 

و اما در ادامه در مورد رشته ی دبیری فیزیک توضیحاتی را به شما خواهیم داد.

اگر شما به تدریس و شغل زیبای معلمی علاقه مندید و خواهان این هستید که معلم درس فیزیک شوید میتوانید وارد رشته ی دبیری فیزیک شوید که برای ورود به این رشته باید حتما در دانشگاه تربیت معلم پذیرفته شوید که قبولی در این دانشگاه نیز با توجه به مناطق مختلف شرایط گوناگونی دارد و در طی چندین سال اخیر قبولی در این دانشگاه اندکی دشوار گردیده و داوطلب باید دارای حداقل تراز باشد.

دبیری فیزیک در دانشگاه فرهنگیان به مدت ۴ سال ارائه میشود و د انشجویان از همان ابتدای تحصیل خود در این دانشگاه هزینه ی کمک تحصیلی با عنوان حقوق دانشجومعلم دریافت میکنند و در زمانی که تحصیل آنها به پایان می رسد فارغ التحصیلان جذب آموزش و پرورش شده و در محل انتخاب شده از سوی آموزش و پرورش شروع به کار میکنند.

برای آَشنایی بیشتر شما با این رشته به معرفی دروس دانشگاهی این رشته میپردازیم:

دروس پایه: ریاضی عمومی، فیزیک پایه، آزمایشگاه فیزیک پایه، شیمی عمومی، آزمایشگاه شیمی عمومی، روانشناسی تربیتی، اصول و فلسفه آموزش و پرورش، مدیریت آموزشی، روانشناسی کودک و نوجوان، مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی، سنجش و اندازه گیری، اصول و فنون مشاوره و راهنمایی، روشها و فنون تدریس، مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه، تولید و کاربرد مواد آموزشی، تمرین دبیری

دروس تخصصی: ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک تحلیلی، ریاضی فیزیک، فیزیک جدید، آزمایشگاه فیزیک جدید، الکترومغناطیس، اپتیک، آزمایشگاه اپتیک، مکانیک کوانتومی، دروس اختیاری و تخصصی انتخابی