هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی شنوایی شناسی بدانید:

رشته ی شنوایی شناسی را میتوان به عنوان یک رشته ی نوپا در کشور معرفی کرد.

همانطور که میدانید شنوایی یکی از ححواس پنج گانه ی انسان ها میباشد پس سلامتی این حس برای ما بسیار مهم میباشد.

هدف این رشته تربیت کارشناسانی است که بتوانند در ۴ حیطه ی زیر فعالیت نمایند:

۱-تشخیص،شناسایی و ارزیابی اختلالات شنوایی و تعادل

۲-حفاظت و پیشگیری شنوایی که کارشناسان در این حیطه تلاش میکنند تا با بررسی آلودگی های صوتی در مکان ها و صنایع پر سر و صدا و یا کارخانجات،خسارت های ناشی از آلودگی صوتی را کاهش دهند و به حداقل برسانند.

۳-توانبخشی شنوایی که کارشناسان در این حیطه به ساخت و تجویز انواع قالب گوش و هم چنین تجویز وسایل کمک شنوایی مانند سمعک میپردازند.

۴-آموزش به افراد ناشنوا و یا کم شنوا که در این بخش کارشناسان شنوایی شناس موظفند تا چگونگی استفاده ی صحیح از سمعک را به افراد کمش نوا توضیح دهند و آنها را با اصوات گوناگون آشنا سازند و هم چنین لب خوانی و گفتار خوانی  را به افراد ناشنوا آموزش دهند.

دقت کنید که فعالیت در این حوزه کمی دشوار میباشد و فرد علاقه مند به این رشته باید فردی صبور،مهربان و با حوصله باشد تا بتواند با عشق به کار خود ادامه دهد.

این رشته ی دانشگاهی در حال حاضر امکان ادامه ی تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد را دارد و دارای مقطع دکترا نمی باشد.

این رشته در مقطع کارشناسی بین ۷ تا ۸ ترم میباشد که برای آشنایی بیشتر شما با این رشته به معرفی دروس دانشگاهی رشته شنوایی شناسی خواهیم پرداخت:

دروس‌ پایه‌:
فیزیک‌ عمومی‌ ، میکروبیولوژی‌ ، تشریح‌ و فیزیولوژی‌ عمومی‌، تشریح‌ و فیزیولوژی‌ سرو گردن‌ و گوش‌ و حلق‌ و بینی‌ ، تشریح‌ و فیزیولوژی‌ مغز و اعصاب‌ ، ژنتیک‌ پزشکی‌ ، روان‌شناسی‌ عمومی‌ ، بافت‌شناسی‌ و آسیب‌شناسی‌ عمومی‌، بهداشت‌ عمومی‌ ، کمک‌های‌ اولیه‌ ، بیوشیمی‌ ، فارماکولوژی‌ ، مبانی‌ علم‌ گفتار، روش‌ تحقیق‌ ، آواشناسی‌ ، اصطلاحات‌ پزشکی‌ ، اصول‌ توانبخشی‌ ، اکوستیک‌.
دروس‌ تخصصی‌:
مبانی‌ علم‌ شنوایی‌ ، ارزیابی‌ پایه‌ شنوایی‌ ، آناتومی‌ و فیزیولوژی‌ دستگاه‌ شنوایی‌ و تعادل‌ ، بیماری‌های‌ گوش‌ و روش‌های‌ درمان‌ آن‌ ، رشد طبیعی‌ گفتار و زبان‌ و اختلالات‌ آن‌ ، ارزیابی‌ تکمیلی‌ شنوایی‌ ، بیماری‌های‌ مغز و اعصاب‌ ، سایکو اکوستیک‌ ، ایمیتانس‌ ادیومتری‌ ، رادیولوژی‌ سر و گردن‌ ، شنوایی‌ شناسی‌ تشخیصی‌، فیزیوپاتولوژی‌ اختلالات‌ شنوایی‌ و تعادل‌ ، اختلالات‌ ارتباطی‌ افراد کم‌شنوا، تجویز و ارزیابی‌ سمعک‌ و سایر وسایل‌ کمک‌شنوایی‌، بیماری‌های‌ اطفال‌ ، مبانی‌ آزمون‌های‌ الکتروفیزیولوژیک‌ ، روش‌های‌ توانبخشی‌ ، تربیت‌ شنوایی‌ ، مدیریت‌ در شنوایی‌ شناسی‌ ، الکترونیک‌ در تجهیزات‌ شنوایی‌ ، روانشناسی‌ مبتلایان‌ به‌ کم‌شنوایی‌ ، نویز و حفاظت‌ شنوایی‌، زبان‌ تخصصی‌، سمینار شنوایی‌، پروژه‌، کارآموزی‌.

افراد فارغ التحصیل در این رشته میتوانند در مکان های زیر فعالیت نمایند:

۱-مراکز شنوایی شناسی خصوصی،دولتی،بیمارستانها،مجتمع های توانبخشی،درمانگاه ها

۲-خانه ی بهداشت

۳-تجویز سمعک و قالب مورد نیاز برای افراد کم شنوا

۴-فعالیت با سایر متخصصین در زمینه شنوایی

۵-تحقیق در حیطه ی شنوایی

با توجه به این که این رشته ی  دانشگاهی در دانشگاه های محدودی ارائه میشود در نتیجه قبولی در این رشته اندکی دشوار است.

ارسال دیدگاه