هرآنچه که نیاز است در مورد رشته ی داروسازی بدانید.

در ابتدا متذکر میشویم که بسیاری از مردم درک و تعریف درستی از این رشته ندارند،در نظر داشته باشید که شغل یک فارغ التحصیل داروسازی،دارو فروشی نخواهد بود.

رشته ی داروسازی بخشی از علوم پزشکی میباشد که در مباحثی مانند مباحث زیر نقش مهمی را ایفا میکند.

۱-تولید و ساخت دارو

۲-بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و موجودات زنده

۳-میزان تاثیر دارو در سلامت جامعه

۴-کاهش بحران های بیماری زا

داروسازی تلفیقی از علوم پایه و بالینی میباشد،علاقه و قوی بودن در دروسی مانند زیست،شیمی،فیزیک بسیار حائز اهمیت میباشد هم چنین یک داروساز موفق باید کسی است که درای روابط عمومی بالا باشد و بتواند ارتباط درستی با افراد برقرار کند و به آنها مشاوره دهد و به خوبی راهنمایی کند.

برای آشنایی بیشتر شما با این رشته به معرفی دروس این رشته خواهیم پرداخت:

دروس‌ پايه‌:

بيولوژي‌ نظري‌، فيزيک‌ نظري‌، رياضيات‌ پايه‌ و مقدمات‌ آمار، شيمي‌ عمومي‌، بيوشيمي‌، فيزيولوژي‌، شيمي‌ آلي‌، تشريح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتي‌،آمار حياتي‌، شيمي‌ تجزيه‌، ميکروب‌شناسي‌ نظري‌ و عملي‌، انگل‌شناسي‌ و قارچ‌شناسي‌، ايمونولوژي‌، کمک‌هاي‌ اوليه‌، کامپيوتر.

دروس‌ تخصصي‌:

گياه‌شناسي‌ دارويي‌، اشکال‌ دارويي‌، تغذيه‌ و رژيم‌ درماني‌، مواد خوراکي‌ نظري‌، مديريت‌ در داروسازي‌، درمان‌شناسي‌، اطلاعات‌ دارويي‌، شيمي‌ دارويي‌، فارماکولوژي‌، مفردات‌ پزشکي‌، فرآورده‌هاي‌ دارويي‌ بيولوژيکي‌، فيزيکال‌ فارماسي‌، روش‌هاي‌ دستگاهي‌، سم‌شناسي‌، بيوفارماسي‌، داروسازي‌ صنعتي‌، کنترل‌ ميکروبي‌ دارويي‌، کارآموزي‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصي‌، مقدمات‌ داروسازي‌، گياه‌شناسي‌ داروسازي‌، کارآموزي‌ داروخانه‌. (بيشتر درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌‌ همراه‌ با آزمايشگاه‌ ارائه‌ مي‌شود)

 

در پایان هم به این نکته اشاره میکنیم که ۹۰ درصد فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار خواهند شد که از این درصد در حدود ۸۰ درصد جذب داروخانه ها و مابقی نیز در صنایع داروسازی و کارخانه های آرایشی و بهداشتی مشغول به کار خواهند شد.

 

ارسال دیدگاه