هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی پزشکی بدانید:

رشته ی پزشکی یکی را میتوان به عنوان یکی از پرمتقاضی ترین رشته های گروه تجربی معرفی کرد که بیشتر داوطلبان گروه تجربی علاقه مند به پذیرفته شدن در این رشته میباشند.

دوره ی پزشکی عمومی شامل ۵ مرحله میباشد که ما در این جا هر ۵ مورد را به شما معرفی خواهیم کرد و در رابطه با هر کدام مختصر توضیحی میدهیم.

۱-دوره علوم پایه

۲-دوره فیزیوپاتولوژی

۳-کارآموزی بالینی

۴-کارورزی بالینی

۵-کارورزی

الف-دوره ی علوم پایه:

این دوره شامل ۵ نیم سال تحصیلی میباشد که دارای ۹۷واحد درسی خواهد بود. در این دوره  بیشتر به مباحث اساسی و پایه ای و مطالبی در مورد بدن انسان آشنا پرداخته خواهد شد.

در پایان این دوره دانشجویان باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت نمایند.این آزمون در حال حاضر به صورت قطبی برگزار میشود به این صورت که هر چند دانشگاه با هم یک قطب را تشکیل داده اند وسوال های امتحانی هر قطب با قطب دیگر متفاوت است.

این آزمون شامل ۲۰۰ سوال میباشد که حداقل نمره ی قبولی ۹۰ از ۲۰۰ میباشد و در صورت قبولی فرد مجاز به ورود به مرحله ی بعدی می باشد.

برای آشنایی ببیشتر شما با دوره ی علوم پایه به معرفی بعضی از دروس این دوره خواهیم پرداخت:

۱-فیزیولوژی:این درس به تحلیل و بررسی مکانیسم کار قسمت های مختلف بدن میپردازد.

۲-بیوشیمی:در این درس فرایند های شیمیایی که در بدن انسان رخ میدهد مطالعه خواهد شد.

۳-آناتومی:آناتومی یعنی مطالعه ساختار و ساختمان بدن و ارتباط آنها با یکدیگر.

۴-پاتولوژی عمومی:این درس به تحلیل و بررسی تاثیر بیماری ها در سطح بافتی میپردازد.

۵-جنین شناسی:در این درس تکامل رویان از زمان بارور سازی تخمک مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

۶-بافت شناسی:بافت شناسی یعنی بررسی میکروسکوپی ساختار بافت های بدن

۷-میکروب شناسی:در این درس شکل،فیزیولوژی،ساختمان ویروس ها و باکتری ها و هم چنین ارتباط آنها با بدن انسان مورد مطالعه قرار میگیرد.

۸-فیزیک پزشکی:همانطور که از اسم این درس هم میشود حدس زد در این درس به کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی مانند سونوگرافی،رادیوگرافی و…پرداخته خواهد شد.

۹-اپیدمولوژی:در این درس چگونگی انتقال و توزیع بیماری در مکان، زمان و نژاد های گوناگون مورد مطالعه قرار میگیرد.

۱۰-ایمنولوژی:این درس به بررسی واکنش های ایمنی جانداران دربرابر آنتی ژن های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا میپردازد.

ب)فیزیوپاتولوژی

بعد از اینکه دانشجویان دوره ی غلوم پایه را با موفیقت پشت سر گذاشتند وارد این مرحله که فیزیوپاتولوژی نام دارد خواهند شد.در این مرحله که مدت زمان  آن ۶ ماه است و ترم ۶و۷ پزشکی را شامل میشود دانشجویان شناخت بیماری ها و هم چنین عوامل موثر در آنها،نشانه های هر بیماری و تشخیص و درمان آنها را فرا خواهند گرفت.

به طور کلی مباحث فیزیو پاتولوژی را یمتوان در ۴ بخش اصلی تقسیم بندی کرد:

۱-سیمیولوژی:در این درس دانشجویان چگونگی گرفتن شرح حال از بیمار را فرا میگیرند.

۲-پاتولوژی اختصاصی:در این درس تغییرات به وجود آمده در سطح بافتی،ناشی از بیماری های هر ارگان مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

۳-فارماکولوژی:فارماکولوژی به دانشجویان کاربرد هر دارو در بیماری ها و مکانیسم عملکرد آنها را می آموزد.

۴-فیزیوپاتولوژی ارگان های قلب،خون،کلیه،غدد،ریه،گوارش و روماتولوژی:مهم ترین دروس این مقطع را میتوان در این بخش جای داد که نام دیگر آن ≪داخلی≫ میباشد.این بخش را میتوان به عنوان بخشی که بنیان اصلی علم یک پزشک را شکل میدهد معرفی کرد و باید اشاره کرد که مهم ترین و سنگین ترین مقطع پزشکی نیز مربوط به این بخش میشود.

*در پایان دوره ی فیزیوپاتولوژی جشن روپوش سفید برگزار خواهد شد و دانشجویان روپوش سفید پزشکی بر تن میکنند*

۳-کارآموزی بالینی

این دوره که بعد از دوره ی فیزیوپاتولوژی قرار دارد و به آن استیجری نیز گفته میشود.این مقطع شامل ۹۵ واحد درسی میباشد و در مدت زمان ۲۱ ماه ازائه میشود.

در این دوره دانشجویان نحوه  برخورد با بیمار،نحوه تشخیص و درمان بیماری ها را به صورت بالینی در بیمارستان ها فرا میگیرند.

در پایان این دوره دانشجویان مجددا باید در امتحان جامع پیش کارورزی شرکت کنند که منابع سوالات از دوره ی فیزیوپاتولوژی و کارآموزی بالینی میباشد و حداقل نمره ی قبولی در این امتحان ۱۰ از ۱۲ میباشد و هم چنین معدل کل دوره نیز باید بالای ۱۴ باشد و در غیر این صورت دانشجو موظف است دروسی که در آنها نمره ی کمتر از ۱۴ کسب کرده را دوباره بگذراند تا معدل خود را به بالای ۱۴ برساند.

۴-کارورزی بالینی

آخرین مقطع پزشکی عمومی شامل این بخش میباشد که این دوره در مدت زمان ۱۸ ماه که شامل ۶۴ واحد درسی میباشد ارائه خواهد شد.

در این دوره دانشجویان وظیفه ی معاینه بیماران،تشخیص بیماری و در آخر انجام اقدامات بیماری را به عهده دارند و به طور کلی باید از تمام آموخته های در دوره های قبلی استفاده کنند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند و آماده ی پذیرش حرفه پزشکی در اجتماع شوند.

در پایان این دوره دانشجویان باید کار برروی پایان نامه خود که شامل ۶ واحد میشود را آغاز کنند و در ادامه بعد از قبولی در آزمون صلاحیت بالینی که به تازگی این آزمون وضع شده دانشجویان فارغ التحصیل خواهند شد.

۵-کارورزی

فارغ التحصيلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند. طول مدت خدمت با توجه به موقعيت منطقه، از ۱۴ ماه تا ۲ سال به طول مي‌انجامد.

 

همانطور که از توضیحات بالا هم متوجه شدید برای موفیقت در این رشته باید پشتکار و علاقه ی زیادی داشته باشید چرا که درس های پزشکی سخت میباشد و علاوه بر این سختی حجم زیاد مطالب و برقراری ارتباط بین آموخته ها کار را سخت تر میکند،پس اگر خود را فردی مصمم با پشتکار بالا میدانید قطعا انتخاب شما درست میباشد.

 

 

ارسال دیدگاه