هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته ی مهندسی شیمی بدانید:

 

اغلب داوطلبان به هنگام انتخاب رشته درک درستی از این رشته ندارند و به علت نام این رشته ممکن است افرادی که علاقه ی زیادی به درس شیمی دارند تصمیم بگیرند که وارد این رشته شوند و بر این باور باشند که تمام دروس این رشته مربوط به شیمی میباشد، که باید بگوییم این تصور بسیار غلط است.علاقه مندان به این رشته باید بدانند تعداد واحد های درسی مربوط به درس شیمی در این رشته کم میباشد و یک مهندس شیمی خوب باید از پایه ی ریاضی و فیزیک قوی ای برخوردار باشد.پس توجه کنید که هر سه درس ریاضی،فیزیک،شیمی در این رشته حائز اهمیت میباشند.

 

رشته ی مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی دارای ۱۴۵ واحد درسی میباشد و به ۸ گرایش زیر تقسیم بندی میشود.

۱_پالایش

۲_پتروشیمی

۳_صنایع شیمیایی معدنی

۴_صنایع گاز

۵_صنایع غذایی

۶_طراحی فرآیندهای صنعت نفت

۷_شیمیایی سلولزی

 

۱_گرایش پالایش

گرایش  پالایش یعنی علم تبدیل نفت خام به فراورده های نفتی و مهندسین این گرایش میتوانند در پالایشگاه ها مشغول به کار شوند.

دانشجویان در این گرایش چگونگی طراحی دستگاه هایی مانند برج های تقطیر،دستگاه های جدا کننده ی مایعات از مایعات،گاز ها از مایعات و هم چنین دستگاه هایی که مشتقات هیدروکربنی مانند بنزین و گاز و حتی مواد سنگین تر مانند قیر و شوینده ها را از نفت خام جداسازی میکند را می آموزند.

 

۲_گرایش پتروشیمی

نفت به تنهایی ارزش چندانی ندارد و مهم فراورده هایی که است که از نفت به ما میرسد.پتروشیمی علم تبدیل شاخه ای از فراورده های نفتی به فراورده های غیرنفتی میباشد و یک مهندس پتروشیمی وظیفه دارد تا با طراحی دستگاه ها و فرایند تولید مواد مختلفی از جمله کودهای شیمیایی،مواد شیمیایی،شوینده ها،فراورده های پلیمری را از نفت و برش های نفتی به دست آورد.

 

۳_گرایش صنایع شیمیایی معدنی

مهندسین این گرایش وظیفه دارند تا مواد شیمیایی استخراج شده از معدن را به محصولات شیمیایی معدنی مانند گچ،سیمان،کاشی،اسید ها و بازها و…تبدیل نمایند.توجه کنید که استخراج مواد معدنی به عهده ی مهندسین معدن میباشد.

۴_گرایش صنایع گاز

تمام فعالیت هایی که باعث میشوند تا گاز طبیعی به گاز قابل مصرف میشود تبدیل شود از وظایف مهندسین این گرایش میباشد.برای مثال عمق چاهی که برای استخراج گاز زده میشود،قطر لوله ای که گاز را از چاه به پالایشگاه منتقل میکند،چگونگی شیرین کردن گاز ترش و…همگی در حیطه ی کاری مهندسین این گرایش میباشد.

۵_گرایش صنایع غذایی

یکی از مهم ترین کاربرد های شیمی در تبدیل مواد غذایی به مواد غذایی مغذی تر و با طعم بهتر میباشد.تولید مواد غذایی و بخش های صنایع غذایی مثل ۱_میکروبیولوژی غذا،شیمی غذا و هم چنین کنترل کیفی صنایع غذایی از کاربرد های مهندسی شیمی میباشد.مهندسین این گرایش طراحی دستگاه هایی که فرایند خشک کردن را انجام میدهند همانند غذای کودک که به صورت پودر تهیه میشود  را به عهده دارند.هم چنین طراحی دستگاه های پاستوریزه،منجمدکننده،استریلیزه به عهده ی مهندسین این گرایش میباشد.

۶_گرایش طراحی فرایند های صنعت نفت

به روش و طریقی که بتوان به کمک آن یک ماده را از حالتی به حالت دیگر تغییر شکل داد و دچار تغییر و تحول شود را فرایند میگوییم و در این گرایش مهندس فرایند های صنعت نفت وظیفه دارد تا روش این تغییر را طراحی کند،چرا که همه ی ما به خوبی میدانیم برای تبدیل یک ماده از حالت اولیه به حالتی خاص نیاز به طراحی دستگاه ها و انجام محاسباتی برای کسب نتیجه ی بهتر میباشد.

۷_گرایش شیمیایی سلولزی

مهندسین این گرایش در زمینه ی چگونگی تبدیل چوب به کاغذ تحصیل میکنند پس اگر علاقه مند هستید که بدانید کاغذ چگونه به دست می آید میتوانید این گرایش را انتخاب کنید.

دروس اصلی رشته ی مهندسی شیمی عبارت است از: موازنه انرژی و مواد، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، طراحی راکتورهای شیمیایی، کنترل فرایند، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، ترمودینامیک، عملیات واحد.

و دروس تخصصی با توجه به گرایش انتخابی متفاوت خواهد بود.

ارسال دیدگاه