هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته ی مهندسی برق بدانید:

مهندسی برق یکی از پرطرفدارترین و پرمتقاضی ترین رشته های دانشگاهی  به حساب می آید که در ادامه به تحلیل و بررسی کامل این رشته می پردازیم:

مهندسی برق از آن دسته از رشته هایی است که ریاضیات در این رشته کاربرد فراوانی دارد و هم چنین درس فیزیک به ویژه فیزیک(بخش های الکتریسیته و مغناطیس)نیز از اهمیت بالایی برخوردار میباشند و این دو مورد را میتوانید مبنایی برای سنجش میزان علاقه ی خود به این رشته در نظر بگیرید.

 

معرفی شغل مهندسی برق:

به طور کلی مهندسی برق به مطالعه و کاربرد های مرتبط با الکترومغناطیس،انرژی و الکترونیک میپردازد.

یک مهندس برق وظیفه دارد کار با نرم افزار های مهندسی یا نرم افزار های طراحی یا تجهیزات را برای انجام فعالیت و وظایف مهندسی به خوبی فراگیرد.

طراحی، به کار بستن، نگهداری یا توسعه تجهیزات، سیستم ها یا قطعات الکتریکی برای اهداف تجاری، صنعتی یا خانگی نیز از وظایف مهندسین برق خواهد بود و هم چنین نظارت یا همکاری در تولید،ساخت،نگهداری و یا تست فعالیت ها برای اطمینان از تطابق با ویژگی ها و یا خواسته های مشتری نیز از سایر وظایف مهندسین برق می باشد.

این رشته در دانشگاه به ۴ گرایش اصلی تقسیم میشود:۱_الکترونیک   ۲_مخابرات    ۳_کنترل     ۴_قدرت

۱_الکترونیک:

الکترونیک از دانش علمی رفتار و اثرات بارهای الکتریکی استفاده میکند و علمی است که به تحلیل و بررسی حرکت الکترون در خلا،مواد رسانا و یا نارسانا و هم چنین اثرات و کاربرد های آن میپردازد.

یک مهندس الکتروینک وظیفه ی ساخت و طراحی تمام قطعاتی را که در زمینه ی برق و کامپیوتر کاربرد دارد را به عهده دارد.

هم چنین باید اشاره کرد که مهندسی الکترونیک به دو شاخه ی اصلی تقسیم میشود که عبارتند از:

۱_ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه

۲_طراحی مدارهای الکتریکی

 

۲_مخابرات:

از اهداف این گرایش میتوان به انتقال و ارسال اطلاعات از یک نقطه به نقطه ی دیگر اشاره کرد.حال این اطلاعات میتواند صوت،داده های کامپیوتر و یا تصاویر باشد.به عبارت ساده تر بهتر است بگوییم هرجا صحبت از موج و آنتن باشد قطعا حضور یک مهندس مخابرات نیز الزامی است.

این گرایش با ارائه ی نظریه ها و هم چنین مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو و یا چندین کاربر،انجام عملی فرایند ها را به طور بهینه ممکن میسازد.

این گرایش از دو مبحث عمده به نام های میدان و سیستم تشکیل میشود.

در مبحث میدان مهندسین با مفاهیم امواج،میدان های مغناطیسی،مایکروویو،آنتن و… آشنا میشوند که در نهایت میتوانند بهترین وسیله را برای انتقال موج از یک نقطه به نقطه ی دیگر پیدا کنند.

و اما در مبحث سیستم مهندسین به طراحی فیلتر های مختلف جهت تشخیص امواج مزاحم به صورت پارازیت و یا صوت از امواج های اصلی پرداخته و و آنها را حذف کرده تا تنها امواج اصلی را  از آنتن دریافت نمایند.

.مخابرات یکی از ستخت ترین گرایش های برق از لحاظ سختی دروس تئوری به حساب می آید.

 

۳_کنترل:

هدف این گرایش کنترل رفتار سیستم های گوناگون با توجه به ورودی های داده شده میباشد.توجه کنید که مهندسین در این علم با روش کنترل های یک سیستم سر و کار دارند نه خود سیستم.

 

۴_قدرت:

هدف اصلی این گرایش تولید برق در نیروگاه ها(حوزه تولید) ،انتقال نیرو از طریق خط های انتقال و توزیع آن در شبکه های شهری و روستایی(حوزه انتقال) و در آخر رساندن به تمام مصرف کنندگان و مشترکین خانگی؛تجاری و صنعتی(حوزه توزیع) میباشد.با توجه به توضیحات داده شده آگاه میشویم که مهندسین قدرت باید با روش های مختلف تولید برق،خط های انتفال نیرو و هم چنین سیستم های توزیع به خوبی آشنا باشند.

گرایش قدرت از نظر تئوری دارای درس های ساده تری نسبت به سایر گرایش ها میباشد اما در زمینه ی عملی و صنعتی به شدت سخت میباشد.شرایط کار در این گرایش در داخل کشور هموار و ایده آل میباشد.

این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه حدودا شامل ۱۴۲ واحد درسی میباشد.

واحد های درسی

مدار های الکتریکی ۱ و ۲ : ( تحلیل مدار های پایه مهندسی برق )
الکترو مغناطیس : تحلیل شناخت میدان های الکتریکی و مغناطیسی و قوانین ماکسول
الکترونیک ۱ و ۲ : شناخت و طراحی مدار های الکترونیکی آنالوگ
ماشین های الکتریکی ۱ و ۲ : تحلیل عملکرد موتور های الکتریکی و ژنراتورهای تولید برق و ترانسفورماتورها
مخابرات ۱ و ۲ : آشنایی با شیوه های ارسال و دریافت پیام توسط امواج
سیستم های کنترل خطی : آشنایی با سیستم هایی برای کنترل ربات ها، ماشین ها و سیستم های اتوماسیون
میانگین حدود رتبه ی لازم برای قبولی در این رشته در تهدان ۶۵۰ میباشد.