هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته ی عکاسی بدانید:

بسیاری از مردم بر این باور هستند که جوانان برای فراگیری حرفه ی عکاسی نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارند و لزومی ندارد که آنها رشته ی عکاسی را به مدت ۴ سال در دانشگاه ها فراگیرند چرا که برخی از عکاسان موفق که آنها می شناسند این حرفه را نسل به نسل فرا گرفته اند و جالب تر اینکه آنها اصلا تحصیلات دانشگاهی ندارند.

اما باید بدانید که استادان و دانشجویان این رشته عقیده ای کاملا متفاوت دارند.

آنها بر این باور هستند که در استودیو های عکاسی به حرفه عکاسی پرداخته می شود اما دانشگاه ها هنر عکاسی را آموزش می دهند.

دانشجویان این رشته در طی دوران تحصیل با فنون و علوم گوناگونی در زمینه ی عکاسی آشنا خواهند شد و علاوه بر این رشته های مختلف عکاسی از قبیل عکاسی خبری،تبلیغاتی،طبیعت،پرتره و علمی را نیز آموزش خواهند دید.یک هنرمند عکاس وظیفه دارد تا به ثبت لحظاتی از زمان بپردازد که شامل نمایشی از حالات انسانی،پدیده های علمی،منظره های طبیعی و یا هر موضوع دیگری باشد که قابلیت ثبت بر روی نوار فیلم را داشته باشد.

هنرمندان عکاس به هنر دیدن مجهز می باشند.عکاسان باید افرادی پر جنب و جوش و در جامعه باشند،آنها زیبایی را در چیز های پیش پا افتاده میبینند و با چشم های جستجوگر خود به دنبال اشیا و مکان هایی است که از چشم های لغزنده ی افراد عادی دور می ماند.

دروس‌ پايه :
مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه‌، هندسه‌ مناظر و مرايا، هنر و تمدن‌ اسلامي‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌، آشنايي‌ با هنرهاي‌ سنتي‌ ايران‌، آشنايي‌ با رشته‌هاي‌ هنري‌، كارگاه‌ عكاسي‌ رنگي‌.
دروس‌ اصلي‌ :
شيمي‌ عمومي‌ و شيمي‌ عكاسي‌، فيزيك‌ و ابزارشناسي‌، تاريخچه‌ عكاسي‌، آشنايي‌ با فيلمبرداري‌، نورپردازي‌، فنون‌ عرضه‌ و نمايش‌ عكس‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد عكس‌، كارگاه‌ تخصصي‌ عكاسي‌، فنون‌ بازسازي‌ عكس‌.
دروس‌ تخصصي‌ :
كارگاه‌ عكاسي‌، طرح‌ و رساله‌ نهايي

فارغ التحصیلان این رشته اکثرا جذب مطبوعات خواهند شد.و هم چنین تعدادی دیگر از این فارغ التحصیلان میتوانند در حوزه ی انتشارات فعالیت نمایند.‌