هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته ی نمایش بدانید:

بیان بدون واسطه ی روایتی به وسیله ی انسان برای یک انسان دیگر تئاتر نامیده می شود.هنر تئاتر دارای قدمت طولانی میباشد که شروع آن را میتوان از زمان یونان باستان دانست.

رشته ی نمایش در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش زیر می باشد:

۱-ادبیات نمایشی

۲-بازیگری

۳-نمایش عروسکی

۴-کارگردانی

۵-طراحی صحنه

برای آشنایی بیشتر شما با هر یک از گرایش های بالا به صورت مختصر به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

۱-گرایش ادبیات نمایشی:

دانشجویان این گرایش چگونگی نوشتن یک نمایشنامه را برای اجرا بر روی صحنه می آموزد.دانشجویان این رشته باید بتوانند خود را به جای تک تک افراد نمایش بگذارند و هم چنین شخصیت آنها را نیز به درستی خلق نمایند.یک نمایش نامه نویس باید یک نمایش نامه را از اول تا آخر جلو ببرد.

افراد خلاقه مند به این گرایش باید افرادی دست به قلم و اهل مطالعه باشند.

 دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

آشنايي‌ با متون‌ فارسي‌نمايشي‌ ، تاريخ‌ ادبيات‌ نمايشي‌ ، اصول‌ و فنون‌ نمايشنامه‌نويسي‌، داستان‌نويسي‌، سبكهاي‌ ادبي‌ جهان‌، نقد در نمايش‌ ، شخصيت‌شناسي‌، ديدن‌ و تحليل‌ نمايش‌، آشنايي‌ با فيلمنامه‌نويسي‌، نمايشنامه‌نويسي‌ راديو و تلويزيون‌، پايان‌نامه‌

۲-گرایش بازیگری:

دانشجویان گرایش بازیگری برای بازی در تئاتر،سینما و تلویزیون آموزش داده خواهند شد و متد های گوناگون بازیگری را فرا میگیرند.

بازیگران برای انتقال حس خود باید از دو ابزار اصلی خود یعنی بدن و بیان خود استفاده نمایند که در دانشگاه ها شیوه ی به کار گیری صحیح از این دو ابزار مهم آموزش داده خواهد شد.

بازیگر باید نقش خود را بر روی صحنه تجربه کرده باشد و به معنی بهتر باید روی صحنه زندگی کند.

افراد علاقه مند به این گرایش باید افرادی با قوه ی تخیل بالا و حس قوی باشند و هم چنین از اعتماد به نفس بالایی نیز برخوردار باشند.

دروس تخصصی این گرایش در طی دوران تحصیل عبا رتند از:

امكانات‌ صحنه‌، نمايش‌ ايمائي‌، تحليل‌ نمايشنامه‌، بدن‌، بيان‌، شيوه‌هاي‌ نمايش‌ در ايران‌، ماسك‌ و گريم‌، سبك‌ها و شيوه‌هاي‌ اجرا، شخصيت‌شناسي‌، تربيت‌ حس‌، بازيگري‌، اجراي‌ كارگاه‌هاي‌ نمايش‌هاي‌ ايراني‌، بازيگري‌ سينما، ديدن‌ و تحليل‌ نمايش‌، بازيگري‌ راديو و تلويزيون‌، پايان‌نامه‌

۳-گرایش نمایش عروسکی:

نمایش عروسکی را میتوان یکی از قدیمی ترین شیوه های نمایش دانست.در گرایش نمایش عروسکی دانشجویان زمینه های گوناگون تئاتر عروسکی از جمله عروسک گردانی،عروسک سازی،کارگردانی،نمایش نامه نویسی عروسکی و … فرا میگیرند.فعالیت های عمده ی این گرایش مرتبط با کودکان است.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

كارگاه‌ نمايش‌ عروسكي‌، طراحي‌ و نقاشي‌، فن‌ بيان‌، نمايشنامه‌نويسي‌ عروسكي‌، موسيقي‌ در نمايش‌، شناخت‌ مواد، تاريخ‌ نمايش‌ عروسكي‌، آشنايي‌ با فضاهاي‌ سنتي‌، موسيقي‌ در نمايش‌ عروسكي‌، ماسك‌ و گريم‌، شيوه‌هاي‌ نمايش‌ در ايران‌، كارگرداني‌ نمايش‌ عروسكي‌، طراحي‌ صحنه‌ نمايش‌ عروسكي‌، آشنايي‌ با ادبيات‌ كودكان‌، ديدن‌ و تحليل‌ نمايش‌ عروسكي‌، بازيگري‌ نمايش‌ عروسكي‌، كودك‌ و نمايش‌، پايان‌نامه‌.

۴-گرایش کارگردانی:

دانشجویان در این در زمینه ی کارگردانی آموزش های لازم را میبینند.کار هنری کارگردان به دو مرحله تقسیم میشود:

۱-تهیه و تدارک و مشتمل بر انتخاب متن،تجزیه و تحلیل متن و انتخاب بازیگر

۲-کار عملی با بازیگران یا به عبارت بهتر فرایند تمرین

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

كارگرداني‌، تحليل‌ نمايشنامه‌، نمايش‌ ايمائي‌، امكانات‌ صحنه‌، موسيقي‌ صحنه‌، موسيقي‌ در نمايش‌، شيوه‌هاي‌ نمايش‌ در ايران‌، سبك‌ها و شيوه‌هاي‌ اجرا، ماسك‌ و گريم‌، دكور، اصول‌ كارگرداني‌ نمايش‌ راديوئي‌، ديدن‌ و تحليل‌ نمايش‌، اجراي‌ كارگاهي‌ نمايش‌هاي‌ ايران‌، تركيب‌ در صحنه‌، اصول‌ كارگرداني‌ نمايش‌ تلويزيوني‌، پايان‌نامه‌

۵-گرایش صحنه آرایی:

دانشجویان در این گرایش می آموزند که چگونه با توجه به امکانات موجود در سالن و هم چنین دستگاه های مکانیکی موجود فضای کلی نمایش را ایجاد نمایند و از این رو طراح نور،چهره پرداز و طراح لباس باید زیر نظر صحنه آرا به فعالیت خود ادامه دهند.

هدف اصلی صحنه آرا انتقال حس های موجود در نمایش به وسیله ی دکور میباشد و هم چنین باید توجه داشت که حتی یک رنگ نامناسب نیز ممکن است فضا را مخدوش نماید.

دروس تخصصی در طی دوران تحصیل در این گرایش عبارتند از:

طراحي‌ و نقاشي‌، نقشه‌كشي‌، شناخت‌ مواد، آشنايي‌ با فضاهاي‌ سنتي‌ ايران‌، آشنايي‌ با طراحي‌ و دوخت‌ لباس‌، تاريخ‌ تحولات‌ دكور، امكانات‌ صحنه‌، كارگاه‌ رنگ‌، پرسپكتيو در صحنه‌، نور در صحنه‌، تاريخ‌ لباس‌ در غرب‌ و ايران‌، ماسك‌ و گريم‌، شيوه‌هاي‌ نمايش‌ در ايران‌، ديدن‌ و تحليل‌ نمايش‌، كارگاه‌ دكور و صحنه‌آرايي‌، اجراي‌ كارگاهي‌ نمايش‌هاي‌ ايراني‌، طراحي‌ صحنه‌ نمايش‌ عروسكي‌، آشنايي‌ با صحنه‌ سينمائي‌ و تلويزيوني‌، صوت‌، پايان‌نامه‌

فارغ التحصیلان مستعد و با سواد در این رشته میتوانند در مراكز دولتي‌ مثل‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌، سازمان‌ تبليغات‌ اسلامي‌ يا صداوسيما مشغول به کار شوند و یا در گروه های آزاد هنری فعالیت اجرایی داشته باشند.اما باید توجه داشت که عده ی زیادی از فارغ التحصلان این رشته جذب بازار کار نخواهند شد.

دروس دانشگاهی مشترک در بین هر ۵ گرایش رشته نمایش عبارتند از:

تاريخ‌ نمايش‌، جامعه‌شناسي‌، آشنايي‌ با ادبيات‌ كهن‌ ايران‌ و جهان‌، آشنايي‌ با هنرهاي‌ تجسمي‌، اصول‌ و مباني‌ ارتباطات‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌، آشنايي‌ با ادبيات‌ معاصر ايران‌ و جهان‌، فرهنگ‌ عامه‌ و تمثيل‌شناسي‌، تاريخ‌ فلسفه‌، آشنايي‌ با تعزيه‌، مباني‌ دكور و صحنه‌آرايي‌، مباني‌ نمايشنامه‌نويسي‌، مباني‌ بازيگري‌، مباني‌ نمايش‌ عروسكي‌، روش‌ تحقيق‌ و تدوين‌ پايان‌نامه‌، نمايش‌ در ايران‌