هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی ریاضی بدانید:

رشته ی ریاضی یکی از رشته های علوم پایه میباشد.

رشته های علوم پایه به دو صورت محض و کاربردی ارائه می شوند.

در شکل محض این رشته ها تنها به بررسی اطلاعات و یافته های موجود علم مربوطه و یادگیری اثبات این روابط می پردازند و سعی دارد به صورت عمیق و موشکافانه به جزئیات پرداخته شود که در واقع شیوه ای تحقیقی و اثباتی دارند.

در شکل کاربردی این علوم به بررسی کاربرد و عملکرد یافته در رشته های دیگر و کاربرد آنها در صنعت و کسب و کار می پردازند.

این رشته  در مقطع کارشناسی به دو گرایش ریاضی محض و کاربردی تقسیم بندی می شود اما باید توجه داشته باشیم که این روزها چنان این دو گرایش به هم آمیخته شده اند که واقعا مرزی را بین آنها نمی توانیم مشخص کنیم و یک تعامل دو جانبه بین ریاضی کاربردی و محض وجود دارد.

ریاضی کاربردی:

هدف این گرایش تربیت کارشناسانی است که با علم کافی از دانش ریاضیات توانایی تحلیل کمی مسائل صنعتی،برنامه ریزی و اقتصادی  را کسب نمایند.

دروس تخصصی این گرایش عبارت است از:

تحقيق‌ در عمليات‌، آناليز عددي، فرآيندهاي‌ تصادفي‌، ساختمان‌ داده‌ها، سري‌هاي‌ زماني‌، زبان‌ برنامه‌نويسي‌ پيشرفته‌

ریاضی محض:

کارشناسان این رشته متخصصانی جامع در علوم ریاضیات میباشند که آمادگی های لازم را برای ادامه ی تحصیل در راستای اشتغال به پژوهش و هم چنین انتقال علم ریاضی در سطوح دانشگاهی به دست آورده اند.لازم به ذکر است که آشنایی با تجزیه و تحلیل مسئله ها در قالب ریاضی و مدل سازی ریاضی نیز یکی دیگر از اهداف این گرایش میباشد.

دروس تخصصی گرایش ریاضی محض عبارت است از:

جبر، آناليز، هندسه‌‌ي موضعي‌، توپولوژي‌، هندسه‌، ديفرانسيل‌

دروس مشترک بین هر دو گرایش محض و کاربردی به صورت زیر میباشد:

رياضي‌، آناليز، جبر، مباني‌ رياضيات‌، آمار، معادلات‌ ديفرانسيل‌، جبر خطي‌، مباني‌ هندسه‌، توابع‌ مختلط‌، آناليز عددي‌، مباني‌ کامپيوتر، گراف‌، نظريه‌ معادلات‌ ديفرانسيل‌، نظريه‌‌ي اعداد

و اما در این قسمت میخواهیم در رابطه با شغل دبیری فیزیک توضیحاتی را به شما دهیم.

اگر شما به تدریس و شغل زیبای معلمی علاقه مندید و خواهان این هستید که معلم درس ریاضی شوید میتوانید وارد رشته ی دبیری ریاضی شوید که برای ورود به این رشته باید حتما در دانشگاه تربیت معلم پذیرفته شوید که قبولی در این دانشگاه نیز با توجه به مناطق مختلف شرایط گوناگونی دارد و در طی چندین سال اخیر قبولی در این دانشگاه اندکی دشوار گردیده و داوطلب باید دارای حداقل تراز باشد.

دبیری ریاضی در دانشگاه فرهنگیان به مدت ۴ سال ارائه میشود و د انشجویان از همان ابتدای تحصیل خود در این دانشگاه هزینه ی کمک تحصیلی با عنوان حقوق دانشجومعلم دریافت میکنند و در زمانی که تحصیل آنها به پایان می رسد فارغ التحصیلان جذب آموزش و پرورش شده و در محل انتخاب شده از سوی آموزش و پرورش شروع به کار میکنند.

برای آَشنایی بیشتر شما با این رشته به معرفی دروس دانشگاهی این رشته میپردازیم:

دروس پایه: مبانی ریاضیات، ریاضی عمومی، روانشناسی تربیتی، فیزیک پایه، آزمایشگاه فیزیک پایه، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، اصول و فلسفه آموزش و پرورش، آنالیز ریاضی، روانشناسی کودک و نوجوان، روشها و فنون تدریس، جبرخطی، آمار و احتمال، اصول وفنون مشاوره و راهنمایی، سنجش و اندازه گیری، آنالیز عددی، جبر، تولید و کاربرد مواد آموزشی، مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه، معادلات دیفرانسیل، تمرین دبیری، مدیریت آموزشی

 دروس تخصصی: نظریه اعداد، آموزش ریاضی، مبانی هندسه، ریاضی گسسته