مهمترین سوالی که در زمان انتخاب رشته توسط داوطلبان کنکور مطرح میشود!

بهترین مشاور برای انتخاب رشته کنکور کیست؟

اعلام رتبه های کنکور معمولا در دهه اول مرداد ماه توسط سازمان سنجش و آموزش کشور صورت می گیرد.اغلب داوطلبان کنکور با دیدن رتبه خود،شُکه می شوند و همچنین به علت نا آگاهی از اصول انتخاب رشته،تغییر ظرفیت ها در هر سال،روشن نبودن آینده شغلی و شرایط ادامه تحصیل به دنبال یک مشاور انتخاب رشته خوب می گردند.

متاسفانه به علت تعداد زیاد دانش آموزان کنکوری و شرایط روحی داوطلبان عزیز و خانواده های ایشان،برخی از سودجویان و مشاور نماها نیز وارد بحث انتخاب رشته کنکور می شوند و آسیب های جبران ناپذیری به دانش آموزان و خانواده هاشان با سخنان دروغ،غیر منطقی،انتخاب رشته های غلط و … وارد می کنند.از این رو ابتدا توجه شما را به چند مدل از تبلیغات غیر واقعی و دروغین برخی مشاوران و موسسات جلب می کنم:

 • قبولی در رشته پزشکی با رتبه ۵۰۰۰۰،متاسفانه این مطلب توسط یکی از مشاوران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.مشاور مذکور اعلام کرد در سال قبل دانش آموزی با رتبه حدودا ۵۰۰۰۰ را انتخاب رشته کردم و در رشته پزشکی قبول شد!!! بعد از مراجعه افراد و ثبت نام،ایشان کلا منکر این مطلب شدند و هزینه مشاوره به کسی برگشت داده نشد.
 • خرید صندلی پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی،مهندسی و … در دانشگاه های معتبر.خرید صندلی هم دروغی بیش برای کلاهبرداری سودجویان نیست.تمام رشته های پردیس با رتبه های بالاتر و شهریه زیاد،جذب دانشجو می کنند.
 • ارتباط با سازمان سنجش،مشاور سازمان سنجش،مشاور ارشد سازمان سنجش،مشاور ارشد آموزش و پرورش،ارتباط خویشاوندی با رئیس سازمان سنجش،وزیر،رئیس جمهور محترم،وزارت اطلاعات و…. همه کذب محض می باشد و افرادی که دارای چنین ارتباطاتی باشند هیچگاه به کسب در آمد از طریق انتخاب رشته،احتیاجی ندارند.
 • آگاهی از قوانین خاص و پشت پرده در سازمان سنجش و….
 • انتخاب رشته به روش های QWE,SFG,…. تمام این اسامی،جنبه تبلیغاتی دارد و از اصول تایید شده سازمان سنجش پیروی نمی کنند.
 • ارتباط با نمایندگان محترم مجلس،روسای دانشگاه های معتبر،وزیر علوم و … و فرستادن شما به رشته پزشکی فلان دانشگاه از دی ماه،بدون اینکه در انتخاب رشته قبول شده باشید.معمولا این افراد مبلغ هنگفتی را برای پیش پرداخت از شما می گیرند و بعد از ۶ ماه اگر بتوانید آن ها را پیدا کنید می گویند”در صورت شکایت،خود شما هم مجرم هستید و از ورود به دانشگاه محروم خواهید شد” .

داوطلب عزیز تمام این موارد و تبلیغاتی از این دست،کذب محض است و برای کلاهبرداری از شما ساخته شده است.

مشاور انتخاب رشته کنکور

مشاور انتخاب رشته کنکور

بنابراین به چه شخصی برای مشاوره انتخاب رشته کنکور باید اعتماد کرد؟ یک مشاور انتخاب رشته خوب،باید دارای ویژگی های باشد که به آن ها اشاره می کنیم:

 • دارای تجربه کافی در امر انتخاب رشته باشد.به قول مهران مدیری “در زمان انتخاب رشته،فلافل فروشی ها هم بنر انتخاب رشته تضمینی میزنند و بعد از یک هفته اثری از آن ها پیدا نمی کنید.”
 • انجام انتخاب رشته به صورت دستی: انتخاب رشته هر سال به دلیل تغییر ظرفیت دانشگاه ها،حذف یا اضافه شدن برخی از رشته ها،روش های بومی گزینی،تغییر در سهمیه ها و … با سال های قبل متفاوت است.بنابراین فقط تکیه بر نرم افزار و رتبه های سال های گذشته،انتخاب رشته خوبی را رقم نمی زند.
 • انجام انتخاب رشته توسط یک نفر.برخی از مشاوران معروف به خاطر کسب درآمد بیشتر به تشکیل تیم انتخاب رشته می پردازند،معمولا در ابتدا با یک انتخاب رشته کامپیوتری کار را شروع می کنند،در طی کار با ۲ یا ۳ پشتیبان که اغلب دانشجو می باشند،۱۵۰ رشته را انتخاب می کنند و در انتها مشاور اصلی کار را تایید می نماید.یعنی به هیچ وجه انتخاب ۱۵۰ رشته توسط مشاور اصلی انجام نمی شود.
 • آشنایی با رشته های دانشگاهی،بازار کار،ادامه تحصیل و امکان تغییر رشته به رشته های بهتر و بالاتر
 • اطلاع از آخرین قوانین نظام وظیفه،قوانین پذیرش دانشجو،شرایط انتخاب رشته دانشجویان انصرافی و…
 • انتخاب ۱۵۰ رشته محل و چینش آن ها بر اساس اولویت دانش آموز و خانواده

بهترین مشاور انتخاب رشته کنکور می تواند به کمک اطلاعات سال های قبل،تعداد ظرفیت ها در کنکور سال جاری،تغییرات سهمیه ها و پیش بینی استقبال دانش آموزان از رشته های خاص در همان سال بتواند قبولی فرد را در رشته های خاص حدس بزند.البته همانطور که گفته شد یک مشاور حرفه ای می تواند احتمال قبولی شما را عددی بین ۱ تا ۹۹ درصد حدس بزند و معمولا در رتبه های متوسط و بالا قطعیت وجود ندارد.

چرا باید با یک مشاور انتخاب رشته حرفه ای مشورت کرد؟

در سال های گذشته برخی از داوطلبان با رتبه های ۱۰۰ تا ۵۰۰ در پذیرش دانشگاه مردود شده بودند،یعنی در هیچ رشته ای پذیرفته نشدند.بعد از اعلام اعتراض به سازمان سنجش و رسانه ای شدن این موضوع،رئیس محترم سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کردند که این افراد در فرم انتخاب رشته خود،فقط ۲ یا ۳ رشته انتخاب کردند که در هیچ کدام پذیرفته نشدند.مثلا پزشکی دانشگاه تهران و پزشکی شهید بهشتی! استدلال این افراد برای انتخاب فقط ۲ رشته،قبولی دوستان یا اقوام خود در سال های قبل با رتبه های بالاتر در این رشته ها بوده است.باز هم تاکید می کنم،هر سال به علت تغییر ظرفیت دانشگاه ها،تعداد داوطلبان،تغییر سهمیه ها انتخاب رشته مخصوص به خود را دارد و حتما باید به کمک یک مشاور آگاه و باتجربه و ظرفیت های اعلام شده در همان سال،انتخاب رشته کرد.در طی فرآیند انتخاب رشته،یک مشاور حرفه ای می تواند آینده روشنی از بازار کار،ادامه تحصیل و یا حتی تغییر رشته به رشته دلخواه را ترسیم کند.همچنین با انتخاب های صحیح و اصولی می تواند احتمال قبولی شما را به ۱۰۰ درصد تبدیل کند.انتخاب رشته کنکور برای شما حکم آخرین پنالتی را در جام جهانی دارد.اگر به درستی از این موقعیت استفاده نکنید باید یکسال دیگر هم درس بخوانید،کلاس بروید و هزینه کنید.

با توجه به موارد ذکر شده می توانید مشاور انتخاب رشته با تجربه و حرفه ای را انتخاب نمایید.