هر آنچه که نیاز است در مورد رشته مدیریت صنعتی بدانید:

قبل از هر چیز میخواهیم از تفاوت اصلی رشته مدیریت صنعتی با مهندسی صنایع برای شما بگوییم،در رشته ی مهندسی صنایع به ابعاد فنی و تکنیکی صنایع پرداخته میشود در صورتی که در مدیریت صنعتی بیشتر به دو بعد رفتاری و مالی صنایع بیشتر تاکید میشود.

اصولا در اکثر موسسات بازرگانی و تولیدی شاهد وضعیت نا به سامانی هستیم و اغلب این مراکز دچار آشفتگی هستند که تمام این مشکلات و بی نظمی های موجود به دلیل نبود مدیریت صحیح و عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول میباشد.

فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی با پیدا کردن آگاهی های لازم در رابطه با ساخت سازمانی،تئوری های مدیریت و سازماندهی،تکنیک های مختلف رفع مشکلات میتوانند در سازمان های گوناگون بازرگانی و صنعتی شروع  به کار کنند و در بهبود شرایط و کارایی بالاتر سازمان موثر واقع شوند.

دروس اصلی و تخصصی این رشته ی دانشگاهی عبارتند از:

۱-مدیریت‌ مالی‌،۲- روانشناسی‌ صنعتی‌،۳- حسابداری‌ صنعتی‌،۴- بازاریابی‌ و مدیریت‌ بازار،۵- کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌،۶- سیستم‌های‌ خرید و انبارداری‌ و توزیع‌، ۷-تحقیق‌ در عملیات‌،۸- کنترل‌ پروژه‌،۹- طرح‌ریزی‌ و تعمیرات‌ و نگهداری‌،۱۰- کارسنجی‌ و روش‌سنجی‌،۱۱- مدیریت‌ کارخانه‌،۱۲- حفاظت‌ صنعتی‌،۱۳- بررسی‌ اقتصادی‌ طرح‌های‌ صنعتی‌،۱۴- روابط‌ صنعتی‌،۱۵- فنون‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌،۱۶- بازاریابی‌ بین‌المللی‌،۱۷- بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌،۱۸- پروژه‌