هر آنچه که نیاز است در رابطه با رشته ی نقاشی بدانید:

در ابتدا باید بگوییم که علاقه در این رشته نیز همانند رشته های دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.زیرا یک دانشجوی نقاشی در طی سال های تحصیل خود می آموزد که به خوبی ببیند،تحلیل کند و دانش خود را گسترش دهد و تمام آن چیز هایی را که یاد گرفته است در سطح های مختلف اشاعه دهد،بنابراین اگر دانشجویی که وارد این رشته می شود ذوق و قریحه ی نقاشی نداشته باشد تنها یک سری مطالبی را فرا گرفته است که در نهایت بدون بازدهی خواهد بود.

رشته ی نقاشی یکی از رشته های نیمه متمرکز می باشد به صورتی که قبل از ورود به دانشگاه آزمونی عملی برگزار خواهد شد که در این آزمون استعداد و خلاقیت داوطلبان سنجیده خواهد شد تا خلاق ترین و بهترین داوطلبان بتوانند وارد دانشگاه شوند از این رو علاقه مندان به رشته ی نقاشی باید دارای ویژگی های جسمی و روحی خاصی باشند تا بتوانند در این رشته موفق شوند.

برای نقاشی و نقاش نباید مرزی مشخص کرد و به او فرمان داد زیرا نقاش به معنای خلاق و آفریننده میباشد یعنی کسی که باید از مدز های باید و نباید عبور کند تا طرحی نو خلق کند.

هنر نقاشی مانند سایر هنر ها نیازمند هوش،نبوغ و شعور فراوان میباشد.

برای آشنایی و آگاهی بیشتر شما به معرفی دروس دانشگاهی این رشته خواهیم پرداخت:

دروس‌ پایه‌:
مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌ ، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌(سطح‌ یک‌) ، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه، هندسه‌ مناظر و مرایا، کارگاه‌ چاپ‌های‌ دستی‌، کارگاه‌ حجم‌سازی‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار هنرهای‌ تجسمی‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌ ، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌.

دروس‌ اصلی‌:
کارگاه‌ طراحی‌ (سطح‌ دو) ، نقاشی‌ دیواری‌ ، کارگاه‌ نقاشی‌ دیواری‌ (سطح‌ یک‌)، کارگاه‌ نقاشی‌ (سطح‌ یک‌)، تاریخ‌ عمومی‌ نقاشی‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار نقاشی‌.

دروس تخصصی:
کارگاه طراحی (سطح سه) ، کارگاه نقاشی (سطح دو)، کارگاه نقاشی(سطح سه)، مرمت آثار نقاشی. طرح عملی جامع، طرح و رساله نهایی

فارغ التحصیلان این رشته نباید کار خود را تنها در نقاشی کشیدن خلاصه نمایند و باید در کنار کشیدن نقاشی به تدریس آن نیز مشغول شوند زیرا ارتباط با دیگران تاثیر چشمگیری در دید،ذهن و اندیشه ی یک نقاش دارد.