هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی مهندسی نفت بدانید:

به خوبی میدانیم که زمین پیوسته در حرکت میباشد.زمین بیشترین مقدار انرژی جنبشی،شیمیایی و گرمایی خود را از نفت میگیرد.

کشور ایران به عنوان یکی از منابع و معادن نفت به حساب می آید و در واقع این ماده ی ارزشمند منجر به تولید بسیاری از محصولات از جمله پلاستیک ها،چسب ها،پارچه ها،کودهای شیمیایی میشود.

 

رشته ی مهندسی نفت به ۴ گرایش زیر تقسیم بندی میشود:

۱_ اکتشاف نفت

۲_ استخراج

۳_بهره برداری

۴_مخازن نفت

 

برای آشنایی بیشتر با این رشته در رابطه با هر گرایش به صورت مختصر و مفید اطلاعاتی را در اختیار شما داوطلبان عزیز قرار میدهیم.

۱_اکتشاف نفت:زمین شناسی در این گرایش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.امواج صوتی به اعماق زمین فرستاده میشود و مهندسین این گرایش با اندازه گیری و هم چنین تحلیل این امواج از وجود منابع نفتی آگاه میشوند.

دروس تخصصی این گرایش به شرح زیر میباشد:

 ژئوفيزيک، ‌ژئوشيمي آلي (نفت) ،‌ تخمين و ارزيابي ذخاير نفتي ،‌ زمين شناسي ايران و مناطق همجوار، روش هاي افزايش برداشت از مخازن،‌عمليات زمين شناسي ايران ،‌  مهندسي مخازن نفت، ميکرو پالئونتولوژي،‌اصول حفاري ، گل حفاري و سيمان کاري چاه ها، زمين شناسي نفت،‌چاه نگاري، زمين شناسي مهندسي، زمين ساخت، مکانيک محيط هاي ناپيوسته سنگي، زمين شناسي مناطق دريايي، زمين شناسي عمومي ، سنگ شناسي و غيره…

 

۲_گرایش استخراج

نمیدوونم!

دروس تخصصی گرایش استخراج به صورت زیر میباشد:

مباني مهندسي برق،‌ ديناميک،‌ مهندسي حفاري،‌ سيمان حفاري،‌ گل حفاري،‌ مهندسي حفاري پيشرفته،‌اسيد کاري در عمليات و غيره…

 

۳_گرایش بهره برداری:

هدف این گرایش تربیت مهندسین مجربی است که بتوانند با دانش و به روش اصولی از مخازن نفتی بهره برداری کنند چرا که این روزها به طور طبیعی نفت به سطح زمین نمیرسد و حضور مهندسین این گرایش برای بهره برداری لازم و ضروری است.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از: مکانيک سيالات دو فازي،‌ اصول ژئوفيزيک اکتشاف،‌مهندسي مخازن ، مهندسي حفاري،‌ عمليات بهره برداري، روش هاي افزايش و برداشت مخازن، تخمين مخازن در چاه هاي اکتشافي، آزمايشگاه نفت.

 

۴-گرایش مهندسی مخازن

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه مقدار نفت داریم؟و یا چه میزان از این نفت در دسترس میباشد؟

در این گرایش به میزان نفت داخل زمین و سوال هایی نظیر بالا پرداخته میشود.

دروس تخصصی این گرایش عبارتند از:

مکانيک سيالات دو فازي، انتقال جرم، ترموديناميک، مهندسي مخازن، مطالعت مخازن، عميلات بهرهبرداري، روش هاي افزايش و برداشت و غيره

 

ارسال دیدگاه