هر آنچه که نیاز است در مورد رشته ی گفتار درمانی بدانید:

بعضی از افراد ممکن است به طور مادرزادی در تکلم مشکل داشته باشند و یا یک سری از افراد به دلیل سکته های مغزی در تکلم دچار مشکل میشوند که در این زمان وجود یک گفتار درمان برای کمک به این بیماران لازم است.

گفتار درمانی یکی از رشته های علوم پایه میباشد و هدف این رشته تربیت و پرورش کارشناسانی است که به افرادی که دچار اختلالات کلامی هستند کمک نمایند و به درمان این افراد بدون استفاده از دارو بپردازند که طول درمان بسته به نوع فرد متفاوت خواهد بود.

گفتار درمان در ابتدا باید نوع بیماری،ژنتیکی یا اکتسابی بودن آسیب وارد شده به کلام و زبان و در ادامه به بررسی میزان آسیب و درنهایت به درمان بیماری بپردازد.

اگر علاقه مند به این رشته هستید باید فردی صبور باشید زیرا ممکن است بعضی از بیماران به کندی و دیرتر پیشرفت کنند و هم چنین انعطاف پذیری از دیگر ویژگی های مهم یک گفتار درمان میباشد چرا که مراجعین و بیماران در رده سنی های متفاوتی به شما مراجعه خواهند کرد.

تسلط کافی به کامپیتر،زبان انگلیسی،لهجه های متفاوت نیز از عوامل موفیقت در این حرفه میباشند.

این رشته در مقطع کارشناسی شامل دروس زیر میباشد:

دروس پایه و اصلی:

فیزیک‌ صوت‌، آناتومی‌ و فیزیولوژی‌ عمومی‌، آناتومی‌ و فیزیولوژی‌ مکانیزم‌ گفتار، آناتومی‌ و فیزیولوژی‌ اعصاب‌ و رابطه‌ با گفتار، روانشناسی‌ کودک‌ و نوجوان‌، روانپزشکی‌ کودک‌ و نوجوان‌، روانشناسی‌ یادگیری‌، رشد روانی‌ حرکتی‌، عقب‌ماندگی‌ ذهنی‌، بازی‌ درمانی‌، سنجش‌ شنوایی‌، مبانی‌ شنوایی‌ سنجی‌، زبان‌ تخصصی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، زبان‌شناسی‌، آواشناسی‌، روانشناسی‌ زبان‌، اصول‌ و متون‌ مشاوره‌، اصطلاحات‌ پزشکی‌، روش‌ تحقیق‌، ژنتیک‌ پزشکی‌، بافت‌شناسی‌ و آسیب‌شناسی‌، بیماری‌های‌ گوش‌ و حلق‌ و بینی‌ ، کاربرد جراحی‌ در گفتار درمانی‌، بیماری‌های‌ اعصاب‌ در رابطه‌ با گفتار، ارتودنسی‌ در رابطه‌ با گفتار، اصول‌ توانبخشی‌.

دروس تخصصی:

مبانی‌ گفتار درمانی‌، رشد طبیعی‌ گفتار و زبان‌، بیماری‌شناسی‌ تأخیر رشد گفتار و زبان‌، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در تولید گفتار، مدیریت‌ در گفتار درمانی‌، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در صوت‌، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در تشدید، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در خواندن‌، ارزیابی‌ و تشخیص‌ افتراقی‌ در بیماری‌شناسی‌ گفتار و زبان‌، پروژه‌ و پژوهش‌، کارآموزی‌ بالینی‌

ارسال دیدگاه