قبل از بررسی راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه،باید در مورد تمرکز اطلاعات بیشتری کسب کنیم.متاسفانه برخی افراد برای بالابردن تمرکز،به دارو هایی مانند ریتالین گرایش پیدا می کنند.مصرف این دارو و مواد دیگری که اغلب قرص های روان گردان می باشند،به شدت سلامت جوانان و نو جوانان را تهدید می کند.با کلیک روی کلمه ریتالین،در مورد شرایط مصرف این قرص بیشتر بدانید.تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راهکار افزایش قدرت تمرکز و حافظه برای دانش آموزان و کنکوری ها

بالا بردن قدرت تمرکز

تمرکز چیست؟

تمرکز توانایی هدایت توجه شخص مطابق با خواست او می باشد.در واقع تمرکز به معنای کنترل کردن توجه است.تمرکز توانایی متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع یا یک اندیشه می باشد و در عین حال باید ذهن را از سایر افکار،ایده ها،احساسات غیر مرتبط دور کرد.

تمرکز در انگلیسی به معنای  FOCUS می باشد.

اگر قرار بر تمرکز کردن باشد:

اگر قرار بر تمرکز کردن باشد،باید به جای پریدن از یک موضوع بر موضوع دیگر،و از دست دادن انرژی و زمان در یک زمان تنها یک کار را انجام دهید.تمرکز وضعیتی است که در آن تمام توجهات شخص فقط بر یک چیز مجذوب می شود و تمام موارد دیگر را باید به فراموشی سپرد.

تمرکز کردن نیاز به آموزش دارد:

توانایی فرماندهی ذهن و کنترل توجه، کاری آسان و متداول نیست و نیاز به آموزش دارد.بیشتر افراد توانایی کنترل توجه و تمرکز ذهن خود را منحصرا بر روی یک موضوع برای هر بازه ای از زمان ندارند.آن ها نمی توانند به ذهن خود دستور دهند تا هر زمان که آن ها بخواهند تمرکز کند.با این حال تمرکز کردن فعالیتی غیر معمول نیست.این موضوع تقریبا هر روز و برای همه اتفاق می افتد اما این فرایند تقریبا اتفاقی خود به خود و کنترل نشده است.

آیا احساس می کنید تمرکز ندارید؟

امروزه با توجه به افزایش ابزارها،دغدغه ها،شبکه های اجتماعی و وضعیت جامعه، کمبود و نداشتن تمرکز در بین مردم و دانش آموزان بسیار زیاد است که ممکن است هر یک از این موارد موجب حواس پرتی در افراد شود.این اتفاق در محل کار،مدرسه و خانه،حین مطالعه،راه رفتن و یا غذا خوردن و یا…اتفاق می افتد.در چنین شرایطی انجام این فعالیت ها نه تنها کارامد نیست بلکه با اشتباه و خطا صورت خواهد گرفت.

تمرکز کردن فرایندی است که مانند رانندگی باید آموزش ببینید و تمرین کنید:

تصور کنید می خواهید شنا،رانندگی و یا رقص یاد بگیرید،آیا می توانید این کار ها را تنها با فکر کردن به آن ها بیاموزید؟خیر.یادگیری تمام این فعالیت ها یا کارهای دیگر نیازمند تمرین در طی زمان است.تمرکز کردن و دست یابی به این مهارت نیز به همین گونه است و شما نیاز به تمرین و زمان دارید.

موانع تمرکز (چه چیز هایی تمرکز را از بین می برند):

آیا در نگه داشتن تمرکزتان بر روی یک موضوع بیش تر از چند ثانیه مشکل دارید؟موانع مختلفی برای تمرکز وجود دارد که همه با آن رو به رو هستند،اما می توان از این موانع عبور کرد.

موانع تمرکز چیست؟

 • کمبود انرژی یا همان  قدرت کافی
 • عدم وجود انضباط شخصی
 • بی حوصلگی
 • آشفتگی ذهنی
 • علاقه بیش از حد به سایر افکار (تخیل)
 • بی قراری های جسمی و روحی
 • درک ناکافی از معنای تمرکز
 • عدم تلاش برای افزایش تمرکز
 • استرس زیاد
 • استراحت ناکافی
 • تغذیه نادرست
 • مصرف الکل و بعضی از داروها
 • کمبود آهن در بدن
 • کمبود برخی ویتامین ها
 • تیروئید
 • خود ارضایی
 • عاشق شدن و جنس مخالف
 • اعتیاد به شبکه های اجتماعی
 • اعتیاد به سیگار
 • مصرف الکل

البته دلایل دیگری نیز برای عدم تمرکز وجود دارد اما موارد بالا را می توان به عنوان اصلی ترین موانع معرفی کرد.برای غلبه بر موانع تمرکز باید از طریق تمرینات مناسب قدرت و اراده خود را نظم دهید.

آیا ذهنتان همیشه در جای دیگری است؟

اصلی ترین دلیل موفقیت، تمرکز کردن در کاری است که در حال انجام آن هستید.اگر در حال انجام فعالیتی هستید و روی آن تمرکز ندارید به این معناست که:

 • کاری که در لحظه در حال انجام آن هستید برایتان مهم نیست.
 • دارای درگیری های ذهنی هستید که سبب حواس پرتی و کاهش تمرکز شما می شود.
 • به سایر افراد،افکار و ابزارهای خارجی اجازه می دهید تا توجه شما را بهم بزنند.
 • کنترلی بر ذهن خود ندارید

خودتان را جدی بگیرید تا ضمیر ناخود آگاه و کائنات نیز شما را جدی بگیرند:

وقتی خودتان بر کاری که در حال انجام آن هستید تمرکز نمی کنید، هدف و کارتان را جدی نمی گیرید و بر آن تمرکز ندارید،چرا ضمیر نا خود آگاه شما،کائنات و یا سایر افراد به آنچه فکر می کنید و یا انجام می دهید اهمیت دهند؟چرا ضمیر ناخوداگاه شما،کائنات و سایر مردم باید شما را در جهت رسیدن به اهدافی که به اندازه کافی برایتان مهم نیست و برای رسیدن به آن ها جدیت لازم را ندارید کمک کنند؟

عدم تمرکز نشانگر عدم علاقه کافی است:

وقتی ذهن شما درگیر جای دیگری است،اشتباه می کنید و فرصت ها را از دست می دهید.انجام یک کار در حالی که به چیز دیگری فکر می کنید،بدان معناست که در زمان کنونی شما در این مکان قرار ندارید.گرچه شما حضور فیزیکی دارید و جسم شما در اینجاست اما ذهن شما در جای دیگری است.

زنده بودن با زندگی کردن متفاوت است:

شما زمانی زندگی می کنید که بدن،ذهن،اعمال و افکار شما همگی باهم همزمان در یک مسیر قرار گیرند و بر همان موضوع یا مسیر متمرکز شوند.فراموش نکنید که تمرکز حواس می تواند شما را به موفقیت در حرفه،شغل،تحصیل و وظایف و کارهای شخصی برساند.

اگر ذهنتان جای دیگری باشد شنونده بدی می شوید:

اگر ذهن شما همیشه در جای دیگری است به یک شنونده بد تبدیل خواهید شد.نمی بینید که چه اتفاقاتی در اطرافتان در حال افتادن است،فرصت ها را از دست خواهید داد و در نتیجه ناکارآمد خواهید شد.

حضور و تمرکز ذهن بر روی آنچه انجام می دهید نیاز به نیروهای ماورایی و غیر انسانی ندارد و همه آنچه شما نیاز دارید عبارتند از:

 • میل به یادگیری افزایش تمرکز ذهن
 • آگاهی در زمان سرگردانی ذهن
 • تقویت انگیزه
 • آگاهی از مزایای حضور در یک مکان
 • تقویت اراده،نظم و انضباط شخصی
 • انجام تمرینات تمرکز

راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه(برای افزایش تمرکز چه کارهایی انجام دهیم؟)

به فواید به دست آوردن توانایی تمرکز فکر کنید.فکر کردن به این موضوع شما را برای افزایش تمرکز کمک بسیاری می کند.این کار سبب تقویت انگیزه و تمایل شما می شود و شما را برای غلبه بر موانع موجود در راه کمک می کند.در ادامه به معرفی کارهایی که سبب افزایش تمرکز می شود اشاره خواهیم کرد:

اولین راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه

یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گزار در تمرکز که توسط محققین نیز به اثبات رسیده است،استراحت کافی می باشد.تمرکز کردن به ذهنی آرام نیاز دارد و در صورت نداشتن استراحت کافی ذهن شما دچار پراکندگی خواهد شد.

دومین راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه خواب کافی در شب است

خواب کافی در شب نیز مانند استراحت در طول روز از عوامل مهم برای تمرکز ذهن می باشد.و دوران باورهای غلطی همچون دانش آموز و کنکوری موفق که نمی خوابد به پایان رسیده است.

کنکوری ها،ثروتمندان و افراد موفق در طی شبانه روز چند ساعت می خوابند؟

ورزش سومین راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه است

ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی در طی روز باعث افزایش سلامتی شما می شود و هم چنین توانایی شما برای غلبه بر مشکلات جسمی را افزایش می دهد و همین امر سبب افزایش تمرکز در شما خواهد شد.

چهارمین راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه مراقبه یا مدیتیشن است

تمرینات مدیتیشن موجب افزایش قدرت تمرکز می شود.در حقیقت زمانی که در حال تلاش برای انجام مدیتیشن هستید اولین چیزی که برای هدایت، به آن نیاز دارید تمرکز است.تمرینات مراقبه به صورت روزانه به ما شما این شانس را می دهد تا به صورت موثر بر تکنیک های تمرکز کار کنید.ورزش یوگا،ورزش های رزمی محتص به شرق آسیا،بر مقوله تمرکز استوارند.

مثبت اندیشی پنجمین راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه است

قبل از شروع کارها مدام به خودتان نگویید که من نمی توانم تمرکز کنم،من که تمرکز ندارم و…با گفتن این کلمات و جملات به صورت مدام مغزتان را برای نداشتن تمرکز و عدم تمرکز بر یک مبحث آماده می کنید.در عوض قبل از شروع کارها همیشه با خود بگویید که از تمرکز حواس بالایی برخوردار هستید و می توانید این توانایی را در خود بپرورانید.

هیپنوتیزم، راهکار ششم برای  افزایش قدرت تمرکز و حافظه است

یکی از روش های مفید برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه،هیپنوتیزم می باشد.متاسفانه برخی افراد سود جو از این مقوله در تبلیغات غیر واقعی خود استفاده می کنند.اما هیپنوتیزم که توسط افراد دوره دیده و علمی انجام می شود،تاثیر بسیاری در بالابردن قدرت حافظه و تمرکز خواهد داشت.اگر به دنبال این روش برای بالا بردن قدرت تمرکز خود هستید با ما تماس بگیرید.

چگونه در طی مطالعه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

مرحله اول:

در مرحله اول باید به تمامی نکات گفته شده در سمت قبل توجه کنید و در کنار عمل کردن به فعالیت های گفته شده در ادامه به نکات بعدی نیز توجه و به آن ها عمل نمایید.

مرحله دوم:

در این مرحله برای ایجاد تمرکز بالا و مناسب در حین مطالعه یافتن مکانی که شما در آن جا راحت و به دور ازهرگونه حواس پرتی باشید از اهیمت بالایی برخوردار است.

 • مکانی آرام پیدا کنید.مانند یک اتاق شخصی یا کتابخانه
 • خودتان را باور داشته باشید

برای آشنایی با خصوصیات مکان مطالعه مناسب اینجا کلیک کنید

در بازه های زمانی مشخص روی یک درس تمرکز کنید و آن را به طور کامل به پایان برسانید

اگرقبل از اتمام یک درس مدام به سراغ درس های دیگر بروید به مغزتان اجازه این جهش را می دهید.اگرواقعا می خواهید که تمرکز خود را افزایش دهید باید تلاش کنید تا مغز خود را متقاعد کنید که تا تمام نشدن یک درس به سراغ درس و مبحث دیگری نرود.

اشتباه اغلب دانش آموزان و علت ناکامی آن ها:

بسیاری از شما در حین مطالعه اگر قرار باشد برای مثال ریاضی مطالعه کنید کتاب زیست و فیزیک نیز کنار دستتان و ی روی میزتان قرار می دهید و در حین مطالعه به علت دل نگرانی در ارتباط با سایر درس ها ممکن است کتاب های درسی دیگر راه نگاه بیندازید که این کار امری صد در صد غلط می باشد زیرا تمرکز ذهن شما از یک موضوع به موضوع دیگر جهش می کند.در اینصورت از اینجا رانده و از آنجا مانده خواهید شد.

 در زندگی و سایر کار های روزمره نیز از این روش استفاده کنید:

در حالت کلی در تمامی امور روزانه خود مغزتان را عادت دهید تا در حین انجام یک کار فقط و فقط روی همان کار تمرکز کند و از یک کار به کار دیگر نروید زیرا در چنین شرایطی تمام کارهای خود را نصفه و نا تمام رها خواهید کرد و هیچ پیشرفتی در کارهایتان نخواهید داشت.

برنامه ریزی منظم داشته باشید:

تمام کارهایی را که قرار است در طی یک روز انجام دهید یادداشت کنید و بدانید با چه کارهایی مواجه هستید.نداشتن برنامه باعث می شود تا وقت خود را صرف کارهای بیهوده مانند گشتن در صفحات مجازی،افکار مزاحم و…کنید و زمان ارزشمند خود را از دست دهید.با نداشتن هدف و برنامه روزانه تنها وقت خود را هدر می دهید و به ذهنتان اجازه می دهید تا درگیر افکار و حاشیه های بیهوده شود.در صورتی که همان زمان را با برنامه ریزی صحیح می توانستید در جهت بهبود وضعیت درسی و کاری خود صرف کنید.

اهمیت تمرکز در زندگی:

داشتن تمرکز در زندگی در هر حیطه و در انجام هر کاری و برای هر شخصی دارای اهمیت بالایی است.به همین دلیل است که همه افراد به دنبال راهکار برای افزایش قدرت تمرکز و حافظه هستند.

تمرکز به دلایل زیر در زندگی دارای اهمیت است:

 • کنترل ذهن
 • دور کردن ذهن از افکاری که شما را آزار می دهد
 • افزایش حافظه
 • افزایش توانایی مطالعه
 • کار کردن موثر تر
 • کاهش درصد خطا و اشتباه
 • نتیجه گیری سریع تر

بنویس تا اتفاق بیفتد:

مایکل لوبوف نویسنده تجارت آمریکایی و استاد سابق مدیریت در دانشگاه نیواورلئان می گوید:زمانی که ایده های خود را می نویسید و آن ها را روی کاغذ پیاده می کنید به صورت اتوماتیک توجه شما و تمرکز شما به سمت و سوی آنها جذب خواهد شد.فراموش نکنید که مداد و کاغذ از ابزار های مهم افزایش تمرکز به حساب می آیند.در نتیجه اهداف خود را مکتوب کنید تا بتوانید تمرکز بالایی بر آن ها داشته باشید.

توصیه مهم به دانش آموزان در جهت افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

با رعایت کردن تمامی نکات گفته شده در قسمت قبل در این قسمت می خواهیم یک روش موثر و البته تست شده بر روی بسیاری از دانش آموزان که پاسخ های مثبتی نیز دریافت شده است را به شما معرفی کنیم.

افکار مزاحمی که در طی روز به سراغتان می آیند را بنویسید:

در حین مطالعه ممکن است افکاری که به آنها در اصطلاح افکار مزاحم گفته می شود به سمت شما بیاید.یک ورق و قلم در کنار دستتان داشته باشید و هر زمان که موضوعی و فکری به ذهنتان آمد آن را روی کاغذ یادداشت کنید و دوباره مشغول مطالعه شوید.

شب ها قبل از خواب نیم ساعت وققتان را به این افکار اختصاص دهید:

قبل از خواب کاغذ خود را در آورید و به تمام چیزهایی که در طی روز و در حین مطالعه به ذهنتان خطور کرده بود فکر کنید و سعی کنید که هر یک از این موضوعات را حل کنید تا ذهنتان از این افکار خالی شود و دیگر مزاحم مطالعه و موجب بهم خوردن تمرکز حواس شما نشوند.

این کار در بلند مدت نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.