امروزه افراد زیادی در حال مهاجرت به سایر کشور‌ها می باشند. داشتن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی برای این دسته از افراد ضروری است.دو آزمون تافل و آیلتس از رایج‌ترین آزمون‌ها می‌باشند که سالانه افراد زیادی خواهان شرکت در این آزمون ها می باشند.دوراهی سختی که برای اغلب افراد به وجود می آید انتخاب یکی از این دو است که ما در این مقاله هر یک از این دو آزمون را به طور جداگانه معرفی کرده و سپس آن ها را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.این که آیلتس بهتر است یا تافل؟یا این که آیلتس سخت تر است یا تافل؟همگی بستگی به شرایط و منظور استفاده کسی دارد که می خواهد این مدارک بین‌المللی را داشته باشد.

آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

سر فصل های مقاله آیلتس یا تافل عبارتند از:

 • معرفی کامل آزمون تافل
 • بخش بندی های آزمون تافل
 • معرفی کامل آزمون آیلتس
 • بخش بندی های آزمون آیلتس
 • تفاوت آیلتس و تافل
 • هزینه آزمون آیلتس و تافل
 • اعتبار هر دو آزمون

برای مطالعه مقاله ” همه چیز درباره یادگیری زبان انگلیسی(زبان دوم) ” کلیک کنید

آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

معرفی کامل آزمون تافل:

TOEFL (آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) یک امتحان مهارت انگلیسی است که توسط ETS تولید می شود. ETS همان سازمانی است که GRE (امتحان پذیرش در مقطع متوسطه) و چندین تست دیگر را طراحی می کند.

آزمون تافل:

تافل در مجموع ۳٫۵ ساعت زمان می برد و شامل ۴ بخش است. بین دو بخش Listening و   speaking به مدت ۱۰ دقیقه زمان برای استراحت خواهید داشت.برای هر بخش نمره ۰تا۳۰ خواهید گرفت.نمره کلی آزمون آیلتس از ۰ تا ۱۲۰ می باشد بدین گونه که نمرات هر بخش با بخش دیگر جمع شده و نمره نهایی آزمون شما را تشکیل می دهد.

بخش بندی های آزمون تافل:

زمان بخش
۶۰ تا ۸۰ دقیقه Reading
۶۰ تا ۹۰ دقیقه Listening
۲۰ دقیقه Speaking
۵۰ دقیقه writing

همانطور که در جدول بالا نیز گفته شد آزمون تافل شامل ۴ بخش است که هر یک بخشی از مهارت های زبان انگلیسی شما را می سنجد که در ادامه به صورت کوتاه به توضیح هر بخش خواهیم پرداخت:

بخش reading :

برای این بخش سه الی چهار قطعه از متون دانشگاهی وجود دارد که باید آن‌ها را بخوانید و سوالات خواسته شده را پاسخ دهید. متون از کتاب های دانشگاهی است که موضوع یا شغلی را معرفی می کند.

سه نوع سوال وجود دارد:

 1. سوالات چند گزینه ای
 2. سوالاتی که داوطلب باید یک جمله که به صورت جای خالی است را در پاراگراف کامل کند
 3. سوالاتی که داوطلبان باید اطلاعات را به درستی در یک جدول و یا نمودار وارد نمایند
بخش listening :

این بخش دارای ۴ تا ۶ پادکست متفاوت است که هر یک بخشی از سوالات این قسمت را شامل می شود.هر یک از پادکست‌ها مشابه مکالمه های دانش‌آموزان در زندگی روزمره دانشگاهی آنها مانند:سخنرانی در کلاس،گفت و گو بین دو دانش آموز و یا گفت و گو بین استاد و دانش آموز می باشد.

در این بخش سوالات به  سه دسته تقسیم می شوند:

 1. سوالات چند گزینه ای
 2. از شما خواسته می شود تا مراحل یک رویداد را به ترتیب بگویید
 3. از شما خواسته می شود که متن را با گروه های متفاوت در نمودار مطابقت دهید یا بهم وصل کنید.
بخش speaking:

دو بخش اول مربوط به صحبت کردن به صورت مستقل می باشد  که در پاسخ این سوالات دانش موزان می توانند از نظرات، عقاید و تجربه های خودشان بگویند.

در ۴ بخش باقی مانده دانش‌آموزان باید از بیش از یک مهارت استفاده کنند:

 • در این دو بخش دانش‌آموزان ملزم به خواندن،گوش دادن و سپس صحبت کردن می باشند.
 • در دو بخش باقی مانده دانش‌آموزان ملزم به گوش دادن و سپس صحبت کردن می باشند.

بخش writing :

این بخش شامل دو قسمت است:

 • نوشتن یکپارچه(جمعی)
 • نوشتن مستقل

نوشتن جمعی:

داوطلبان در این مرحله یک پادکست کوتاه گوش می دهند و هم چنین یک عبارت کوتاه را مطالعه می کنند.سپس به مدت ۲۰ دقیقه زمان دارند که اطلاعات به دست آمده از هر دو منبع را خلاصه و با یکدیگر مقایسه کنند.تعداد کلمه پیشنهادی برای نوشتن ۱۵۰ تا ۲۰۰ لغت می باشد.

نوشتن مستقل:

در این مرحله یک موضوع به داوطلبان داده خواهد شد که با توجه به نظرات شخصی خود باید در این مورد بنویسند.متن نوشته شده باید واضح و همراه با مثال باشد که در این مرحله ۳۰ دقیقه زمان داده خواهد شد و حدود ۳۰۰ لغت نیز باید در متن استفاده شود.

برای مطالعه “زبان کنکور را چگونه بخوانیم؟(زبان خارجی کنکور) ” کلیک کنید

آزمون تافل بهتر است یا آیلتس؟

آزمون تافل بهتر است یا آیلتس؟

معرفی کامل آزمون آیلتس:

IELTS (سیستم بین‌المللی تست زبان انگلیسی) یکی دیگر از آزمون های مهارت انگلیسی می باشد که به صورت مشترک متعلق به شورای انگلیس و IDP می باشد.

دو نسخه از این آزمون وجود دارد:

 • آزمون آکادمیک (دانشگاهی)
 • آزمون عمومی (مهاجرت)

آیلتس آکادمیک (دانشگاهی) برای افرادی است که متقاضی تحصیل در مدارج عالی یا حرفه ای هستند.آزمون عمومی آیلتس مناسب افرادی است که برای آموزش به صورت متوسط،سفر به کشور های انگلیس زبان و یا تجربه های کاری خواهان شرکت در این آزمون هستند به طور کلی آزمون عمومی با هدف مهاجرت می باشد.که ما در ادامه آزمون آیلتس آکادمیک را بررسی خواهیم کرد.

آزمون آیلتس:

زمان کل آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد.این آزمون نیز مانند تافل دارای ۴ بخش می باشد با این تفاوت که نمره هر بخش از ۰ تا ۹ می باشد و هم چنین نمره کل نیز از ۰ تا ۹ داده خواهد شد.بر خلاف آزمون تافل شما می توانید بخش speaking آزمون خود را یک هفته قبل یا یک هفته بعد از آزمون انجام دهید که در هنگام ثبت نام موظف به مشخص کردن زمان می باشید.

بخش بندی های آزمون آیلتس:

زمان تعداد سوال بخش
۳۰ دقیقه ۴۰ listening
۶۰ دقیقه ۴۰ Reading
۶۰ دقیقه ۲ بخش writing
۱۱ تا ۱۴ دقیقه ۳ بخش speaking

 

بخش listening  :

در این بخش ۴ پادکست را خواهید شنید که دو تا از آنها در زمینه مسائل اجتماعی روزمره ومی باشد.سومین پادکست مربو به یک موضوع آموزشی می باشد و آخرین پادکست یک سخنرانی دانشگاهی خواهد بود.بعد از هر پادکست ۱۰ سوال برای شما طراحی شده است که باید به آن ها پاسخ دهید.سبک سوالات این بخش به گونه های زیر خواهد بود:

 • سوالات چند گزینه ای
 • تطبیق
 • تکمیل جمله
 • پاسخ کوتاه
 • تکمیل نمودار

بخش reading:

در بخش ریدینگ شما باید ۳ متن که هر کدام شامل ۱۰ الی ۱۵ سوال می باشد را مطالعه نمایید.متن های انتخابی از ژورنال ها،مجلات،روزنامه ها و کتاب ها انتخاب شده اند که ممکن است سبک های متفاوتی از قبیل روایت،توصیفی و یا استدلالی داشته باشند.شیوه سوالات این بخش نیز مانند بخش قبل خواهد بود.

بخش writing:

این بخش از آزمون شامل دو بخش می باشد.در بخش اول داوطلبان موظفند تا بخشی از اطلاعات تصویری (نمودار،جدول یا..)با کلمات خود توصیف نمایند.که باید از ۱۵۰ لغت در نوشته خود استفاده کنند و زمان تقریبی حدود ۲۰ دقیقه می باشد.برای بخش دوم به دذان موزان یک موضوع که مرتبط با یک بحث یا گفت و گو می باشد ارائه خواهد  شد.آنها باید متنی در حدود ۲۵۰ لغت به سبک نوشتاری دانشگاهی بنویسند که در حدود ۴۰ دقیقه زمان خواهد برد.

شیوه ارزیابی:

در هر دو بخش داوطلبان بر اساس موارد زیر مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت:

 • چگونگی پاسخ دادن به سوالات
 • وضوح نوشتار
 • دامنه واژگان
 • املا
 • دستور زبان
بخش speaking :

در این بخش از آزمون آیلتس با یک شخص مصاحبه خواهید داشت و تمام پاسخ های شما ضبط خواهند شد.

این قسمت شامل سه بخش است:

 • مصاحبه کننده در مورد سوالات آشنا از قبیل خانواده،کار،مطالعات،علایق و … سوال می کند
 • مصاحبه کننده کارتی به داوطلبان خواهد داد که در آن یک موضوع نوشته شده است.

داوطلب یک دقیقه زمان دارد تا مطلب خود را آماده کند و سپس به مدت ۲ دقیقه باید در مورد آن صحبت کند و در آخر مصاحبه کننده یک یا دو سوال خواهد پرسید که باید به آن‌ها نیز جواب دهید.

 • در بخش سوم داوطلب و مصاحبه کننده در مورد موضوع بخش دوم به طور عمقی تر و در حدود ۴ الی ۵ دقیقه صحبت می کنند.
آزمون تافل بهتر است یا آیلتس؟

آزمون تافل بهتر است یا آیلتس؟

تفاوت بخش‌ها و سوال های آیلتس و تافل:

 1. جواب های چند گزینه ای در مقابل پاسخ های کوتاه:

تفاوت کلیدی بین این دو آزمون در دو بخش reading وlistening می باشد.در آزمون آیلتس برای بسیاری از سوالات باید پاسخ های خودتان را بنویسید در حالی که در آزمون تافل تمام جواب ها به صورت گزینه ای به شما داده خواهد شد.تمام سوالات این دو بخش در آزمون تافل به صورت گزینه ای نمی باشند و برای آن دسته از سوالاتی که به صورت گزینه ای نیست نیازی به پاسخ های خودتان(از زبان خودتان و با جمله های خودتان) نیست.این در حالی است که در آزمون آیلتس برای بسیاری از سوالات باید پاسخ های خودتان را ارائه دهید.

جمع بندی:

هردو امتحان دارای سوالاتی هستند که باید یک لیست از رویدادها یا مراحل به صورت صحیح ایجاد کنید.در آزمون تافل مراحل از قبل به شما داده شده است و کافی است آن‌ها را به ترتیب مناسب مرتب کنید و اما در آیلتس شما باید مراحل را خودتان بنویسید و به درستی مرتب نمایید.اگر ترجیح می دهید گزینه های بیشتری داشته باشید و فقط از بین لیست آن‌ها را انتخاب کنید قطعا تافل نسبت به آیلتس به مراتب راحت تر خواهد بود.

برای مطالعه “معرفی ۲۰ دانشگاه برتر ایران-قسمت۶ ” کلیک کنید

 1. مبتنی بر کامپیوتر در مقابل آزمون به صورت کاغذی:

سوالات تافل در مقابل با سوالات آزمون آیلتس بیشتر به صورت کامپیوتری می باشد و تقریبا می توان گفت بیشتر کسانی که در این آزمون شرکت می کنند به صورت کامپیوتری آزمون می دهند.یاد داشت برداری در کاغذ بلامانع می باشد اما تمامی پاسخ های رسمی شما باید وارد سیستم شود. ازطرف دیگر آزمون آیلتس در بسیاری از حوزه ها هم به صورت کامپیوتری و هم به صورت کاغذی برگزار می شود.

تصمیم گیری بر اساس کامپیوتری یا کاغذی بودن آزمون:

اگر در تایپ با کامپیوتر سریع تر از نوشتن با خودکار و مداد هستید،دارای دست خط بد هستید و در کل کامپیوتر را به امتحان کاغذی ترجیح می دهید بهتر است آزمون تافل را انتخاب کنید.اگر ترجیح شما نوشتن می باشد و نسبت به تایپ راحت تر هستید و هم چنین آشنایی کامل با کیبورد انگلیسی را ندارید آزمون آیلتس برایتان آسان تر خواهد بود.

 1. متونی که برای بخش reading از آن ها استفاده می شود

هر دو آزمون تافل و آیلتس برای این بخش دارای متن های متفاوتی هستند که هر کدام دارای سوالاتی می باشد و این دو امتحان از متون متفاوتی استفاده می کنند.

نوع متون آزمون آیلتس:

در آزمون آیلتس از متون دانشگاهی و هم چنین بخشی از روزنامه ها و مجلات استفاده می شود.

نوع متون آزمون تافل:

در این آزمون تنها از متون دانشگاهی استفاده می شود که اغلب داوطلبان با لغات چالش برانگیر بیشتری مواجه خواهند شد و درک مفاهیم به مراتب مشکل تر می باشد.

نتیجه گیری:

اگر تسلط بالا در بخش reading  ندارید و نیاز به کسب مهارت های بیشتری دارید متن های آزمون آیلتس برایتان راحت تر خواهد بود.

 1. گفتگوی رایانه ای در مقابل مصاحبه شفاهی

در آزمون تافل همانند سایر قسمت ها بخش speaking نیز توسط رایانه انجام می شود.سوالات را به صورت ضبط شده می شنوید و با استفاده از میکروفون به آنها پاسخ می دهید.در حالی که در آزمون آیلتس با شخص واقعی مصاحبه خواهید داشت.

یکی از بزرگترین تفاوت های این دو آزمون در بخش speaking می باشد:

بعضی از افراد صحبت کردن با یک فرد واقعی در حال و هوای آزمون و با توجه به استرس آزمون تنش زا می دانند و این موضوع باعث ایجاد نگرانی و عصبی شدن آن ها می شود و بنابر این ترجیح می دهند تا تافل را انتخاب کنند.سایر افراد نیز صحبت با فرد واقعی را طبیعی تر و آسان تر می دانند.توجه داشته باشید که در آزمون تافل سومین بخش آزمون speaking خواهد بود در حالی که در آزمون آیلتس این بخش را یک هفته قبل و یا یک هفته بعد نیز می توانید انجام دهید.

 1. طول مقاله نوشته شده

هر دو آزمون شما را ملزم به نوشتن دو مقاله برای بخش writing می کند.

آزمون آیلتس:

آزمون آیلتس یک ساعت زمان را برای این بخش در نظر گرفته و نوشتن ۴۰۰ کلمه توصیه شده است.

آزمون تافل:

در آزمون تافل برای داوطلبین مدت زمان ۵۰ دقیقه در نظر گرفته شده است و باید ۵۰۰ کلمه بنویسند.

نتیجه گیری:

اگر در نوشتن به زبان انگلیسی به اندازه کافی مهارت ندارید و نوشتن برایتان سخت و زمان گیر است آزمون آیلتس در این بخش برایتان راحت تر خواهد بود زیرا زمان بیشتر دارید و از تعداد کلمات کمتری نیز باید استفاده کنید.

برای مطالعه ” کنکور زبان تخصصی (منحصرا زبان) ” کلیک کنید

دوراهی آیلتس و تافل! آیلتس را انتخاب کنم یا تافل؟

در بخش های قبلی هر دو آزمون را به طور کامل بررسی کردیم اما شاید هنوز بسیاری از شما عزیزان نتوانسته باشید بین تافل و آیلتس یکی را انتخاب کنید.ما می توانیم به جای شما تصمیم بگیریم اما با راهنمایی های مفید در این تصمیم یاری تان خواهیم کرد که این کار را با چند سوال ادامه می دهیم.

 • دانشگاه انتخابی شما پذیرنده کدام آزمون است؟

یکی از اساسی‌ترین سوالات و مهم‌ترین سوالات همین می باشد.سایت و برنامه های الزامی دانشگاه هایی را که انتخاب کرده اید و رویایش را دارید بررسی نمایید.اگر دانشگاه مورد نظرتان فقط به کی از این دو نیاز دارد و مشخص کرده که کدام آزمون را می پذیرد بلافاصله می توانید دیگری را خط بزنید و هیچ عامل دیگری اهمیت ندارد.

معرفی برخی از دانشگاه های سراسر دنیا که آزمون آیلتس را می پذیرند:

برای مطالعه “معرفی ۲۰ دانشگاه برتر جهان در رشته های مختلف ” کلیک کنید

 • کدام تست نقاط قوت شما را بهتر نشان می دهد؟

فراموش نکنید که هدف شما کسب نمره بالا در این آزمون است بنابراین آزمونی را انتخاب کنید که دامنه توانایی هایتان در آن بالا باشد.نقاط قدرت و ضعف خود را بشناسید و با بررسی هر دو آزمون(از طریق مطالبی که در قسمت های قبل گفته شد)بررسی کنید که کدام یک نقاط قدرت شما را بیشتر نشان خواهد داد.توجه کنید که آزمون آیلتس الگوی یکسان دارد و به صورت مستقل درجه بندی شده است اما آزمون تافل در هر بخش تغییرات مختلفی را خواهد داشت و با پایین آمئن نمره از هر بخش مجموع نمره شما را پایین می آورد.

 • کدام آزمون به مادگی بیشتری نیاز دارد؟

هر دو آزمون به آمادگی اصلی نیاز دارد اما بسیاری از افراد صاحب نظر بر این باورند که آمادگی برای تافل به مرتب سخت تر بوده است اما این نظریه در هر فرد می تواند متغیر باشد.در قسمت های قبلی هر ۴ بخش از این آزمون را بررسی و مقایسه کرده ایم.

 

هزینه آزمون آیلتس و تافل

در ابتدا به بررسی هزینه آزمون آیلتس در ایران و چند کشور دیگر خواهیم پرداخت.توجه داشته باشید که با توجه به بالا و پایین شدن نرخ ارز قیمت گفته شده حدودی می باشد.

 • هزینه آزمون آیلتس ۲۰۱۹ در ایران:

هزینه آزمون آیلتس ۲۰۱۹ در ایران معادل ۲٫۷۹۵٫۰۰۰ تومان می باشد.

 • هزینه آزمون تافل در کشور ایران:

هزینه این آزمون که در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۹ برگزار می شود معادل ۲٫۳۵۰٫۰۰۰ تومان می باشد.

 • هزینه آزمون آیلتس در سایر کشور های جهان:
کشور معادل به تومان
ترکیه ۱٫۲۰۰٫۰۰۰
گرجستان ۱٫۷۴۶٫۰۰۰
پاکستان ۲٫۰۵۲٫۰۰۰
افغانستان ۲٫۲۵۰٫۰۰۰
تایلند ۲٫۱۴۶٫۰۰۰
استرالیا ۲٫۴۹۱٫۰۰۰
بحرین ۲٫۵۸۱٫۰۰۰
فرانسه ۲٫۷۱۴٫۰۰۰
چین ۲٫۹۴۰٫۰۰۰
امارت ۲٫۹۵۰٫۰۰۰
روسیه ۲٫۸۲۶٫۰۰۰

مدرک تافل و آیلتس چه مدت اعتبار دارد؟

 • اعتبار مدرک آیلتس:

مدرک آیلتس تا دو سال بعد از دریافت آن دارای اعتبار می باشد.

اعتبار مدرک تافل:

اعتبار این مدرک نیز همانند مدرک آیلتس تا دو سال می باشد.

جمع بندی آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

هم اکنون با توجه به مطالب بالا باید بتوانید در مورد انتخاب آزمون آیلتس یا تافل و آمادگی برای شرکت در این آزمون تصمیم بگیرید.البته کاملا واضح است که اگر قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارید،باید با توجه به مقصد آزمون آیلتس یا تافل را انتخاب کنید و بهتر بودن آزمون فقط به شرایط شما وابسته است.

نویسنده:مبینا تقوی-مدرس آیلتس و تافل
برای کلاس خصوصی آیلتس یا تافل با شماره های ۰۹۲۰۸۰۸۵۹۰۵ یا ۰۲۱۴۴۱۷۴۴۶۷ تماس حاصل فرمایید.

برای مطالعه “معرفی رشته‌ها و رتبه قبولی ” در دانشگاه های ایران کلیک کنید